fbpx

Walenie znaleziono na cypryjskiej plaży (film)

W okolicach Argakas znaleziono na plaży cztery walenie – trzy udało się uratować

Departament Rybołówstwa i Badań Morskich ujawnił, że ​​w czwartek w strefie przybrzeżnej Polis, Argakas, Gialia znaleziono łącznie cztery walenie z gatunku Zifios.


Kaszalot to duży waleń, który występuje w prawie wszystkich morzach świata. Ma od 5,5 do 7 metrów długości i waży od 3 do 6 ton. Żywi się głowonogami, głównie dużymi kałamarnicami i żyje w głębokich morzach.
Unika ludzi i statków – jest bardzo płochliwy. Ze względu na swoje zachowanie, ale także fakt, że potrafi przebywać pod wodą nawet 70 minut na bardzo dużych głębokościach, gatunek ten jest niezwykle trudny do zbadania. 


Pracownicy Zakładu i Służb Weterynaryjnych niezwłocznie udali się w rejon, gdzie na plaży znaleziono wieloryba. Osobnik płci męskiej wciąż żył i nie stwierdzono u niego żadnych obrażeń zewnętrznych. Z pomocą ieszkańców okolicznych gmin został zepchnięty z powrotem do morza.

Później otrzymaliśmy informację, że na pobliskich plażach znaleziono kolejne trzy osobniki – podkreśla komunikat. 
Dwa kaszaloty nadal żyły i po wielu próbach udało się je zepchnąć do wody, trzeci niestety był już martwy, kiedy został znaleziony”.

Dziś we współpracy ze służbami weterynaryjnymi przeprowadzone zostaną oględziny na miejscu zmarłego kaszalota oraz sekcja zwłok i pobranie próbek do dalszych badań laboratoryjnych.

Również w ramach współpracy regionalnej Departamentu Rybołówstwa z Grecką Organizacją Pozarządową ARION, specjalizującą się w ochronie waleni, zostaną przesłane dodatkowe próbki do bardziej specjalistycznych badań. 

Wspólnie z ekspertami z Grecji naukowcy spróbują ustalić powody wypłynięcia osobników z morza.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!