fbpx

W środę czeka nas paraliż komunikacyjny

Pracownicy firm autobusowych zapowiedzieli w sobotę 24-godzinny strajk w środę na całej wyspie, z wyjątkiem Nikozji, w proteście przeciwko utracie kontraktów transportowych.

Według Harisa Therapisa, przedstawiciela komitetu koordynującego Emel Limassol, Zenon w Larnace, Osipa w Pafos, Osea w Famaguście oraz Intercity Bus, strajk rozpocznie się w środę o 5:00 i potrwa 24 godziny. Przewoźnicy nie wykonają żadnych kursów, także tych szkolnych.

Strajkujące firmy posiadały koncesje na transport publiczny, ale większość z nich przegrała z konsorcjum MLKP, w skład którego wchodzi Malta Lines i KAPNOS Nus. Obecne umowy na okres 2010–2020 wygasną 4 lipca.

Konsorcjum otrzymało początkowo cztery kontrakty na obsługę transportu publicznego w Nikozji, Larnace, Famaguście i trasach międzymiastowych na lata 2020–2030, ale obecni posiadacze tych usług zakwestionowali ważność konkursu. Sąd orzekł na korzyść MLKP dla Larnaki i Nikozji, a firma ogłosiła, że ​​będzie obsługiwać te linie autobusowe od 5 lipca.

Kierowcy autobusów z tych pięciu firm zorganizowali w piątek dwa osobne protesty, jeden przed Pałacem Prezydenckim, a drugi w centrum konferencyjnym Philoxenia. Protestujący twierdzą, że na podstawie orzeczeń sądowych Osea i Intercity powinny zawrzeć umowy odpowiednio na dystrykt Famagusta i trasy międzymiastowe. W przypadku Larnaki Zenon argumentuje, że MLKP przygotował i przedłożył wymagany biznesplan dotyczący przeniesienia i wdrożenia umowy we własnym zakresie, a nie za pośrednictwem doświadczonej firmy audytorskiej i niezależnego zatwierdzonego audytora, więc całą procedurę należy uznać za nieważną.

Niestety dotychczasowi przewoźnicy nie chcą się pogodzić z przegraniem przetargów i robią wszystko aby nie pozwolić na uruchomienie komunikacji publicznej przez MLKP. Trudno wyrokować co zrobi Ministerstwo Transportu, które do tej pory, przed każdą zapowiedzią strajku, spełniało żądania protestujących…

Przypomnijmy, że na Cypr płyną już autobusy zamówione przez nową firmę.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!