W sklepach tylko oryginalne halloumi

Od najbliższego czwartku, 1 września, wszystkie produkty, które będą nosić nazwę halloumi, będą musiały spełniać wymagania Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO).

Wraz z publikacją zmian w wydaniu nadzwyczajnym w Dzienniku Urzędowym Republiki Cypryjskiej, halloumi zmieni swój wygląd, ponieważ jego kształt zawiera postanowienie, aby można było wytwarzać produkt, który nie jest składany, prostokątny lub półokrągły. Maksymalny procent wilgotności z 46% może osiągnąć 52%. 

Minister rolnictwa powiedział, że od 1 września rozpoczną się kontrole rynkowe – supermarkety i punkty sprzedaży muszą wycofać wszystkie produkty, które nie posiadają znaku ChNP. Dodał, że do wszystkich zainteresowanych wysłano stosowne pismo. 

Prezes Stowarzyszenia Handlu Detalicznego, Marios Antoniou, powiedział, że jeszcze wczoraj supermarkety otrzymywały halloumi, które nie mają specjalnego oznakowania. Stwierdził zatem, że uważa za niemożliwe dotrzymanie przez firmy uzgodnionych warunków do czwartku. Minister zapowiedział, że istnieje możliwość naklejania oznaczenia ChNP na poszczególnych wyrobach – oczywiście tych, które spełniają kryteria. Pozostałe powinny zostać wycofane ze sprzedaży.

W Dzienniku Urzędowym zostanie opublikowane rozporządzenie Ministra Handlu, które określi, że minimalny procent mleka koziego w mieszance halloumi za miesiące od września 2022 do stycznia 2023 r. wyniesie 10% oraz za miesiące od lutego do sierpnia 2023 r. minimalny udział procentowy mleka koziego i owczego wyniesie 25%. 

Okazuje się więc, że już w przyszłym tygodniu każde kupione halloumi będzie oryginalne. Raczej nie wszyscy zdążą z właściwym oznaczeniem czy wycofaniem produktów do jutra rano.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading