W przyszłym tygodniu mogą zostać otwarte przejścia z północą

Dzisiaj odbędzie się spotkanie dwustronnej komisji technicznej ds. zdrowia, aby omówić sprawę ponownego otwarcia przejść z obszarami okupowanymi. Niektóre media twierdzą, że przejścia mają zostać otwarte już w przyszłym tygodniu.

Specjalny przedstawiciel przywódcy Turków cypryjskich Ergun Olgun ogłosił w czwartek, że prace przygotowawcze do ponownego otwarcia są bliskie zakończenia.

Na tym spotkaniu spodziewamy się wyniku opartego na kryteriach ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia – powiedział Olgun.


Przejście pomiędzy Cyprem a Cyprem Północnym jest praktycznie niemożliwe od ponad roku


Wyniki rozmów zostaną omówione na spotkaniu w poniedziałek między negocjatorami i przedstawicielami obu stron pod auspicjami Specjalnego Przedstawiciela ONZ i szefa Unficyp Elizabeth Spehar. Wtedy decyzja należeć będzie do przywódców politycznych obu stron.

Mamy nadzieję, że unikniemy upolitycznienia tej bardzo delikatnej kwestii zdrowotnej – powiedział Olgun.

Olgun powiedział, że obie strony doszły do ​​porozumienia, ale po gwałtownym wzroście liczby przypadków koronawirusa na południu północ zdecydowała się zamknąć przejścia graniczne do czasu poprawy sytuacji. 

Wyraźnie widać, ze Cypr przygotowuje się pełną parą do otwarcia przejść na obszary okupowane, świadczy o tym chociażby fakt zaakceptowania chińskiej szczepionki jako dozwolonej na wyspie. Przypomnijmy, że Turcja dostarcza na północ chińskie szczepionki (pisaliśmy o tym tutaj).


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!