W przyszłym roku będzie tańszy prąd

W przyszłym roku zostanie uruchomiona elektrownia gazowa – minister obiecał, że prąd będzie tańszy…

Wyspa będzie w stanie wytwarzać energię elektryczną z gazu ziemnego do połowy 2025 r., – oznajmił we wtorek minister energetyki George Papanastasiou, przedstawiając optymistyczną prognozę rozwoju terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Vasiliko.

Skoro tak, to należy przypomnieć, że ten sam minister zapowiedział, że od tego momentu prąd będzie wyraźnie tańszy

Powiedział, że obecnie naprawiono relacje z wykonawcą CPP-Metron Consortium Ltd (CMC), projekt może zostać ukończony do końca 2024 r., a jeśli zakład elektroenergetyczny (EAC) odpowiednio się przygotuje, produkcja energii może rozpocząć się w roku następnym .

Minister wyjaśnił, że koniec 2024 r. dla terminalu LNG to harmonogram zaproponowany przez Cypr. Wykonawca przekaże swój własny wiążący harmonogram w ciągu dwóch tygodni.

„Oceniamy, że do końca lipca 2024 r. wszystko będzie gotowe do intensywnego wznowienia prac” – dodał.

W rozmowie z reporterami po posiedzeniu gabinetu Papanastasiou przypomniał, że projekt ma głównie charakter europejski i otrzymał dofinansowanie w wysokości 101 mln euro od organów europejskich.

Zapytany, czy istnieje ryzyko dla finansowania UE, minister powiedział, że Komisja Europejska uważnie monitoruje projekt, który do tej pory był kilkakrotnie przedłużany, „więc ci, którzy finansują projekt, tak naprawdę martwią się o jego realizację.

„Po stronie zwolenników projektu pojawiły się pewne obawy, ale najnowsze ustalenia wskazują, że projekt zmierza we właściwym kierunku, a także przy ścisłym monitorowaniu ze strony Ministerstwa Energii jestem pewien, że zmierzamy w stronę zakończenia terminalu ” – powiedział.

Minister powiedział, że projekt składa się z dwóch części, dodając, że kwestia oczekującej certyfikacji jednostki pływającej, magazynującej i regazyfikującej (Fsru) „wyjaśni się” w ciągu tygodnia podczas zaplanowanej telekonferencji.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading