W maseczce na plaży?

Po ogłoszeniu dekretu w sprawie obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, pojawiło się wiele pytań bez odpowiedzi a także zapowiedzi obejścia przepisów. Wszyscy, którzy szukają jednoznacznych odpowiedzi – raczej w naszym tekście ich nie znajdą.

Dekret ministra zdrowia Constantinosa Ioannou w czwartek – nakazujące używanie masek na wszystkich terenach zewnętrznych z wyjątkiem ćwiczeń – tyle wiemy na pewno.

Cyprus Mail próbowało wyjaśnić sprawę u źródeł – oto co powiedzieli cypryjscy urzędnicy:

Jeśli para z tego samego gospodarstwa domowego spaceruje po parku i nie ma nikogo w pobliżu 3-4. metrów, nie muszą nosić maski – powiedziała w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Margarita Kyriacou.
Ale jeśli spacerują ulicą Ledra w Nikozji, to muszą nosić maskę, ponieważ jest tam dużo ludzi.

Policja twierdzi jednak inaczej:

Napisano o terenach zewnętrznych, dekret nie określa nawet, że obowiązek dotyczy obszarów publicznych – powiedział rzecznik policji Christos Andreou w Cyprus Mail.

Wyjaśnił jednak, że policja wykorzysta swoje doświadczenie i funkcjonariusze będą w sprawie ewentualnych kar decydować indywidualnie. Jeśli chodzi o to, czy osoba idąca ulicą ćwiczy, czy nie, podał przykład osoby chodzącej w odpowiednich butach w porównaniu z osobą w wysokich obcasach, która twierdzi, że jest w trakcie ćwiczeń. Kyriacou zapewnił Cyprus Mail, że policja została poinstruowana, aby była elastyczna w miarę możliwości.

Jeśli jest tłoczno, musisz nosić maskę, w przeciwnym razie, jeśli spacerujesz po parku lub wzdłuż plaży i w pobliżu nie ma nikogo – nie musisz nosić maski – powiedział Kyriacou.

Trudno także mówić o siedzeniu w masce przy stole ustawionym na zewnątrz restauracji czy kawiarni. Zawsze należy jednak mieć założoną maskę: kiedy wstajesz, aby iść do toalety, witasz kogoś przy innym stole lub wchodząc lub wychodząc z lokalu.

Niby wszystko jasne, ale nadal nie jasne. Wydaje nam się, że sądy będą miały sporo pracy przy odwołaniach od mandatów….


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading