fbpx

W lasach pojawiły się grzyby!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Pierwsi zbieracze grzybów pojawili się już w lasach.

Jeżeli wśród Was znajdują się prawdziwi grzybiarze, doskonale wiecie co i jak zbierać. Niestety, wiele osób notorycznie łamie prawo i “zbiera” grzyby przy użyciu na przykład grabi.


Na Cyprze nie ma takich grzybów jak w Polsce, znawcy twierdzą jednak, że warto czasami wybrać się po nie do lasu.


Departament Lasów Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska wyjaśnia:

  1. Wielu zbieraczy grzybów, chcąc być bardziej wydajnymi, używa narzędzi, głównie grabi (przegrzebków), aby usunąć ściółkę okrywającą grzyby. Praktyka ta jest wyraźnie zabroniona przez prawo leśne, a w przypadku skazania grozi kara pozbawienia wolności do jednego (1) roku lub grzywna do pięciu tysięcy euro (5 000,00 EUR) lub obie kary łącznie.
  2. Grzyby należy zbierać bardzo ostrożnie – powinny to robić osoby które potrafią odróżnić gatunki jadalne od trujących. Podczas zbierania należy usunąć ściółkę tylko z części nad grzybem, a następnie odkroić grzyba nożem tuż nad ziemią. 
  3. Zbiór musi być wykonany z troską i szacunkiem dla natury. 
  4. Bardzo ważne jest zbieranie tylko dojrzałych grzybów, które wypuściły już odpowiednio dużą ilość zarodników, zapewniając w ten sposób ich rozmnażanie w nadchodzących latach.

Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!