W końcu ruszył program segregacji śmieci

Pilotażowy projekt recyklingu w którego uczestnictwie chęć wzięło 220 gospodarstw domowych z rejonu Ekali (Limassol) rozpoczął się zaprezentowaniem przez władze pojemników do recyklingu.

Władze gminy się przebudziły po urlopie. Ciekawe jaki będzie piętnastomiesięczny efekt programu który zaplanowany był na lata 2014-2020. Czyżby Komisja Europejska im się wzięła za tyłek? Lepiej późno niż wcale ale niestety Cypr jest totalnym ignorantem wyznaczonych dyrektyw unijnych zarówno w sprawie recyklingu, segregacji śmieci, ograniczania jednorazowych pojemników czy zastosowania odnawialnych źródeł energii elektrycznej. 

Wracając do programu, mieszkańcy otrzymują specjalne pojemniki na odpady zmieszane i kompostowanie o pojemności 220 litrów i 240 litrów.

Redukcja odpadów ma nie tylko względy środowiskowe, ale także finansowe, ponieważ zamknięcie składowiska odpadów w Vati i eksploatacja zakładu gospodarki odpadami w Pentakomo doprowadziły do wyższych kosztów gospodarki odpadami.

Istnieją dwa sposoby zmniejszenia ilości odpadów, a mianowicie recykling i kompostowanie bioodpadów, które stanowią bardzo dużą część odpadów na Cyprzepowiedział Burmistrz

Celem pilotażu jest rozszerzenie programu na całą gminę Limassol. 
Nicolaides powiedział uczestnikom, że dzięki ich udziałowi pomogą reszcie miasta, ponieważ celem była ocena programu pilotażowego i, w miarę możliwości, rozszerzenie go na całą gminę Limassol.

Burmistrz wyjaśnił, że uczestnicy programu pilotażowego otrzymali zachęty, takie jak obniżenie opłat za odpady, bezpłatny wstęp na miejskie miejsca parkingowe i do ZOO na określony czas, bezpłatny wstęp na różne imprezy organizowane przez gminę i nagrody dla najbardziej wydajnego gospodarstwa domowego.

W innym kraju unijnym byłaby ustawa,  mandat i po ptakach. Tutaj trzeba prosić o chronienie środowiska. 

A czas umyka. Pozostał tylko rok do namówienia wszystkich mieszkańców. 
Ciekawe jak wy pomagacie w ochronie naszej planety przed ekologiczną zagładą? 

[bar group=”811″]


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!