Wraz ze wzrostem temperatury lęgną się niewielkie gąsienice, których toksyny mogą nawet zabić niewielkie zwierzęta.
Gąsienice z gatunku Korowódka pniówka w mniejszym stopniu zagrażają także ludziom – kontakt z nimi może wywoływać wysypkę, uszkodzenie wzroku i rozmaite reakcje alergiczne.
Korowódki występują głównie w lasach sosnowych, ale również w miejskich parkach i ogrodach. Poszukując pożywienia tworzą długie procesje. Zdarza, że zaciekawione takim korowodem psy próbują łapać owady. Tymczasem w ich włosach znajduje się toksyna taumetopoeina. Kiedy trafi na łapy czworonogów, wywołuje świąd. A gdy pies liże łapę, toksyna dostaje się do krwiobiegu, co powoduje śmierć zwierzęcia.
Mój pies ledwo odratowany po kontakcie z nimi. Pełno ich na cypryjskich wioskach – napisała jedna z naszych czytelniczek
Objawy zatrucia to problemy z oddychaniem, wymioty i toczenie piany z pyska. W tej sytuacji należy zabrać psa do weterynarza na zastrzyki z kortyzonu i antybiotyków.
Jeśli twoje zwierzę wejdzie w kontakt z gąsienicą może odczuwać różne objawy, w tym ślinienie się, obrzęk jamy ustnej i języka lub zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk skóry, który jest bolesny w dotyku.
Toksyczne włosy mogą powodować trudności w oddychaniu, kaszlu lub kichaniu, więc jeśli ty lub twój pies wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Toksyczne włosy gąsienicy korowódki mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, niektóre ptaki są odporne na toksynę i mogą bezpiecznie zjadać gąsienice. Niektóre ptaki wędrowne na Cypr, w tym kukułka plamista, kukułka zwyczajna, lelek europejski i dudek zwyczajny, są regularnymi drapieżnikami korowódki sosnowej i wiadomo, że żywią się gąsienicami i nie mają na nie wpływu ich toksyczne włosy.
Ważne jest, aby pamiętać, że włosy pozostają toksyczne nawet po śmierci gąsienicy, więc zabijanie ich podczas marszu i próba zamiatania może spowodować uniesienie ich włosów w powietrze,
Zostaw swój komentarz: