Uważajcie na meduzy

Na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru pojawiły się meduzy. Uważajcie podczas kąpieli!

Na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru zaobserwowano pojawienie się meduz z gatunku Rhopilema nomadica, powszechnie znanej również jako meduza nomadyczna. Meduzy można spotkać głównie pomiędzy obszarami Larnaki i Vasilikos.

Specjaliści twierdzą, że meduzy niebawem pojawią się także w pozostałych rejonach wyspy.

Meduza nomadyczna „ma ciało (cień) w kształcie półkuli, którego średnica może dochodzić do 1 m średnicy. Pod ciałem rozciąga się 8 grubych macek wychodzących z centralnego punktu ciała. Macki zawierają miliony nicieni, które w kontakcie z ciałem obcym uwalniają maleńkie „żądło”. 

Kolor meduz nomadycznych jest często mleczny lub lodowoniebieski.

Meduzy mogą powodować u ludzi bardzo bolesne użądlenie – kontakt macek ze skórą powoduje podrażnienie, pieczenie, swędzenie, obrzęk skóry i silny ból. 
Objawy różnią się w zależności od osoby i w ciężkich przypadkach mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.

Jednakże w przypadku kontaktu meduz ze skórą zaleca się unieruchomić dotkniętą część ciała i usunąć macki lub wszelkie pozostałości macek za pomocą plastikowej karty, kawałka drewna lub pęsety, ale nigdy gołymi rękami, ponieważ spowoduje to przyklejenie się macek do dłoni i przeniesienie na nie podrażnienia .

Ranę należy dokładne umyć wodą morską lub octem, ale bez pocierania skażonego miejsca. Należy także unikać improwizowanych zabiegów, takich jak przemywanie okolicy świeżą wodą lub alkoholem, uciskanie lub opatrywanie rany bandażami, stosowanie kremów lub leków przeciwhistaminowych bez porady lekarza .

W przypadku, gdy ból i dyskomfort nie ustąpią, zaleca się konsultację z lekarzem. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading