Uważajcie na meduzy

Meduzy pojawiły się na całym Cyprze – szczególnie ich dużo w okolicach Larnaki i Pervolii

Jest coraz cieplej i coraz więcej osób myśli o pływaniu w morzu. W końcu wielu turystów właśnie po to na Cypr przyjeżdża…

Niestety wraz z poprawą pogody pojawiły się także meduzy.

Departament Rybołówstwa i Badań Morskich (TATHE) w celu ochrony kąpiących się ogłosił, że zaobserwowano pojawienie się meduz z gatunku Rhopilema nomadica na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, zwłaszcza pomiędzy obszarami Larnaki i Wasilikos.


Jak poinformowali departament okoliczni mieszkańcy, widziano meduzy o nawet metrowej średnicy!

Obecność i wzrost populacji meduz uważa się za zjawisko przejściowe, od pewnego czasu niepokoi ono jednak chcących zaznać morskich kąpieli.

Przypomnijmy, że meduzy mogą użądlić człowieka, powodując ból.

W przypadku kontaktu ze skórą Departament Rybołówstwa zaleca:

  • Unieruchomienie oparzonej części ciała, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się macek.
  • Usunięcie macek lub pozostałości macek za pomocą plastikowej karty, kawałka drewna lub pęsety. Nie zaleca się usuwania gołymi rękami, ponieważ spowoduje to przyklejenie się macek do dłoni i przeniesienie na nie podrażnienia.
  • Spłukanie wodą morską lub octem, ale bez dotykania/pocierania dotkniętego obszaru. Nie ma potrzeby korzystania ze świeżej wody.
  • Unikanie improwizowanych zabiegów, takich jak przemywanie okolicy świeżą wodą lub alkoholem, uciskanie lub opatrywanie rany bandażami, stosowanie kremów lub leków przeciwhistaminowych bez porady lekarza.
  • Jeśli ból nie ustępuje, zaleca się konsultację z lekarzem a w przypadku osób z alergią zaleca się natychmiastowy kontakt ze szpitalem.

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading