Uważajcie na koty

Coraz więcej kotów choruje na wirusowe zapalenie otrzewnej – choroba jest bardzo zakaźna

Towarzystwo Weterynaryjne zaapelowało do Ministra Zdrowia o interwencję w zakresie zaopatrzenia w preparaty szpitalne, zwracając uwagę, że wzrost zachorowań na zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów w związku z kocim koronawirusem sprawia, że ​​potrzeba ta staje się jeszcze pilniejsza. 

Stowarzyszenie, Służby Weterynaryjne oraz prezes Stowarzyszenia Ochrony i Dobrobytu Kotów wyjaśniają, że nie ma możliwości przeniesienia tej choroby na człowieka ze zwierzęcia.

Dyrektor służby weterynaryjnej Christodoulos Pipis powiedział, że na podstawie informacji przekazanych mu przez prywatnych lekarzy weterynarii, na Cyprze obserwuje się wzrost przypadków zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów.

Jakie są objawy zapalenia otrzewnej u kota?
Zapalenie błon surowiczych; gromadzenie się żółtego płynu w jamie brzusznej i/lub klatce piersiowej; chudnięcie; brak apetytu; problemy z oddechem; powiększenie się brzucha; bladość błon śluzowych; gorączka; żółtaczka; powiększenie moszny u kocurów; matowa sierść; biegunka.

Pipis poinformował, że kontaktował się już w tej sprawie z dyrektorem Służby Medycznej, do którego zwrócił się z prośbą „w przypadku pojawienia się preparatów leczniczych stosowanych u ludzi, których termin przydatności kończy się w najbliższym czasie do udostępnienia służbom weterynaryjnym”, a następnie prywatnym lekarzom weterynarii. Oczekuje informacji o szacunkowej ilości przygotowań, które będą potrzebne.

Wiceprezes Pancypriot Veterinary Association, Dimitris Epaminondas, powiedział, że zaobserwowano zwiększoną częstość występowania wirusa zakaźnego zapalenia otrzewnej w porównaniu z poprzednimi latami. Wyjaśnił, że koci koronawirus mutuje w inny koronawirus, który powoduje objawy FIP i obraz kliniczny zakaźnego zapalenia otrzewnej, będąc jednocześnie wysoce zaraźliwym.

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest wynikiem zakażenia się przez kota kocim koronawirusem. Koronawirusy są niezwykle popularne w środowisku, a Nasze zwierzęta często się nimi nadkażają. Odpowiadają one w głównej mierze za schorzenia dotyczące dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego.

Jego zdaniem niewiele można zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa na zwierzęta. Jednocześnie mutacja nie jest zapobiegana, ponieważ nikt jeszcze nie wie, jaki jest jej mechanizm – powiedział. Dlatego nie ma działań zapobiegawczych wobec zwierząt – podkreślił.

Zakaźne zapalenie otrzewnej nie pozwala kotom na długie życie. W postaci wysiękowej FIP chory kot może przeżyć maksymalnie do kilku tygodni. W odmianie bezwysiękowej zwierzę jest w stanie przeżyć kilka miesięcy

Jeśli chodzi o skalę problemu, badania Stowarzyszenia wykazały, że w 2021 roku było około 100 podejrzanych przypadków, z czego 36 zostało potwierdzonych metodami laboratoryjnymi. W 2022 roku było ich około 220, z czego 100 zostało potwierdzonych. W tym roku (w pierwszych trzech miesiącach) doszło do 500 incydentów, z czego 105 zostało potwierdzonych.

Prezes Stowarzyszenia Ochrony i Dobrobytu Kotów, Dinos Agiomamitis, powiedział, że problem ma charakter ogólnoeuropejski i dotarł również na Cypr, gdzie nastąpiły ogromne straty. „Ponad 30% kotów zmarło na Cyprze i nadal to trwa”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading