Uwaga na oszustów telefonicznych

Uwaga na oszustów telefonicznych – ostatnio coraz częściej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju oszustwa.

Pamiętacie zapewne dziwne nieodebrane połączenia z podanym „lokalnym” numerem z Nikozji? Tak naprawdę był to kierunkowy z Konga. Wystarczyło zadzwonić, aby Wasz rachunek zwiększył się o kilkadziesiąt euro.

Innym sposobem, była prośba o pomoc wysłana z dziwnego numeru. Jeżeli oddzwoniliście to albo za chwilę przyjdzie Wam rachunek za połączenie międzynarodowe z numerem o zwiększonej opłacie, albo już nie macie środków na swoim prepaidzie.

Teraz, oszuści przysyłają trochę inne wiadomości – bez podawania numeru telefonu z którego wiadomość nadeszła. Niby wszystko jest w porządku, bo wiadomość sugeruje, że dostaliście ją od swojego operatora telefonicznego. A skoro mają się tam znajdować zdjęcia to powinno być wszystko OK. Niby wiadomość jest skierowana imiennie do nas, ale nie zwracajcie na to uwagi – jest to link do oprogramowania, które zainstaluje się na Waszej komórce po to aby skraść Wasze dane dostępu do aplikacji w których się logujecie. Nie tylko do banku czy karty kredytowej (nagle będą Wam znikać pieniądze) ale także do Waszego Facebooka, Twittera czy Instagrama. Jest to idealny sposób na to, aby hakerzy dostali się do listy Waszych znajomych z książki kontaktowej i bez przeszkód mogli działać dalej – ktoś w końcu da się nabrać.

Nie dajcie się oszukać! Niby jedno kliknięcie w załączony link to nic wielkiego, ale w sumie wszystkie Wasze kontakty z książki telefonicznej oraz Wasi znajomi z portali społecznościowych staną się potencjalnymi klientami hakerów.

Co robić? Po prostu nie oddzwaniać i nie wysyłać wiadomości pod nieznane numery a tego typu sms’y po prostu kasować. Nie zwracajcie uwagi na to, że w wiadomości zostało użyte Wasze imię lub imię któregoś z Waszych znajomych – ktoś mógł już stać się ofiarą hakerów. I pod żadnym pozorem nie otwierać, nie klikać w żadne linki, które wysyłane są w wiadomościach tekstowych – to wprost prowadzi do zawirusowania Waszego telefonu.

Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading