Ustawą w opłaty bankowe

Cypryjskie banki podniosły opłaty bankowe nawet o kilkaset procent – posłowie chcą z nimi walczyć

Banki nie chcą słuchać nikogo – posłowie doszli więc do wniosku, że należy je zmusić do obniżenia opłat bankowych.

W przypadku Bank of Cyprus opłata za prowadzenie rachunku bieżącego wzrosła z 3€ co trzy miesiące w styczniu 2020 r. do 6€ co trzy miesiące w pierwszych miesiącach 2021 roku a począwszy od lutego 2022 r. kwartalna opłata wyniesie 12€. Dla posiadaczy rachunków w Hellenic Bank koszt rachunku bieżącego dwa lata temu ustalono na 2€ miesięcznie – nowy koszt wyniesie 2,90€ miesięcznie. W przypadku kont oszczędnościowych Hellenic Bank podniósł roczny koszt z 5€ do 5€ kwartalnie.


Zgodnie z przepisami, każda osoba fizyczna ma prawo do posiadania jednego konta bezpłatnego – może z niego wykonywać przelewy, płacić kartą oraz wypłacać gotówkę.


Przewodniczący Komisji Handlu Izby Kyriacos Hadjiyianni (Disy) powiedział, że partie polityczne zgodziły się złożyć wspólny wniosek legislacyjny regulujący sprawę opłat bankowych. Costas Costa z Akel powiedział, że projekt legislacyjny rozszerzy liczbę klientów banków uprawnionych do posiadania „rachunku płatniczego z podstawowymi funkcjami”.

Rachunek ten jest zwykle wykorzystywany do realizacji codziennych transakcji, które nie mieszczą się w działalności komercyjnej: wpłaty gotówkowe, przelewy, wypłaty gotówki, zlecenia stałe. W chwili obecnej tylko osoby prywatne (nie korporacje) mogą otworzyć takie konto. Posłowie chcą, aby również bardzo małe firmy mogły posiadać tego typu konta.

Staramy się zrobić to, co powinien był zrobić rząd – rozszerzyć siatkę bezpieczeństwa dla obywateli – powiedział Costa.

Costa skrytykował Bank of Cyprus i Hellenic za zlekceważenie wielokrotnych apeli parlamentarzystów o wstrzymanie planowanych podwyżek opłat. Komisja planuje także omówić kwestię nieuczciwych warunków umów i zbyt wysokich opłat bankowych.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading