Ustalono cenę leków dla kotów

Cypr walczy z „kocią” chorobą – właśnie ustalono cenę leków i dawkowanie leków

Leki przeznaczone dla ludzi, które zostały dostarczone pacjentom z COVID-19 i nie są już używane, zostaną teraz ponownie wykorzystane do leczenia rosnących przypadków zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIP).

Według Phileleftheros, 2000 pudełek zawierających preparaty molnupirawiru z datą ważności do 31.12.2023 zostanie udostępnionych opinii publicznej do leczenia kotów.

Leki można kupić za 100 euro za opakowanie, co odpowiada 2,50 euro za tabletkę. Każde pudełko zawiera 40 tabletek po 200 mg każda.

Cypryjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne opracowało protokół terapeutyczny podawania kotom molnupirawiru w oparciu o literaturę międzynarodową. Zgodnie z protokołem zalecane dawkowanie różni się w zależności od rodzaju choroby (płynna lub sucha) i waha się od 10 mg do 15 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia, dwa razy dziennie, przez okres leczenia wynoszący 84 dni.

Dlatego do leczenia dorosłego kota o średniej wadze potrzebne jest około 120 mg dziennie, co odpowiada około 1-1,5 opakowania molnupirawiru.

Dystrybucja tych preparatów będzie prowadzona indywidualnie w każdym przypadku do opiekuna zwierzęcia, na podstawie recepty wystawionej przez prywatnego lekarza weterynarii. Preparat zostanie przekazany opiekunowi przez powiatowe biura Służb Weterynaryjnych.

Molnupirawir nie będzie już stosowany w leczeniu COVID-19 u ludzi, z wyjątkiem wyjątkowych przypadków, gdy inne leki przeciwwirusowe nie mogą być stosowane z powodów medycznych.

Ta decyzja o przydzieleniu leków do leczenia kotów jest odpowiedzią na znaczny wzrost przypadków FIP wśród kotów na Cyprze, który został opisany jako pierwsza odnotowana pandemia FIP na świecie.

Według oświadczenia Cypryjskiego Stowarzyszenia Weterynarii od stycznia do pierwszych dziesięciu dni lipca 2023 r. zarejestrowano około 8 000 klinicznych przypadków zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów. Liczba ta jest rzeczywiście wyższa w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy to w 2022 i 1350 w 2021 roku.

Jednak aktywiści na rzecz zwierząt uważają, że liczba ta jest znacznie wyższa, ponieważ wiele zwierząt ginie lub umiera na ulicach bez rejestracji.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów nie przenosi się na ludzi.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading