USS Donald Cook opuścił Cypr, samoloty RAF na patrolu

USS Donald Cook opuścił Cypr, samoloty RAF na patrolu
Wojska szykują się do ataku na Syrię?

USS Donald Cook opuścił wody terytorialne Cypru i zdaniem telewizji CNN Türk kieruje się w stronę Syrii. Jednocześnie telewizja rosyjska poinformowała, że okręt ten był widziany w okolicach rosyjskiej bazy w Syrii. Oficjalnie nikt nie potwierdził tych informacji.

Zauważono jedynie wzmożoną aktywność w brytyjskiej bazie RAF na Cyprze. Mieszkańcy Limassol słyszeli nocne loty samolotów nad swoimi głowami. Telewizja itv NEWS opublikowała na swoim profilu na Twitterze film na którym można zauważyć wzmożoną aktywność w bazie:

 

Z potwierdzonych informacji wiadomo, że Ministerstwo Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii zgłosiło do nadzoru lotniczego w Nikozji (FIR) zapotrzebowanie na ograniczenie pewnej strefy powietrznej nad Cyprem i otrzymało zgodę. Dowództwo bazy nie komentuje swoich działań. Wiadomo także, że w okolicach Cypru znajdują się francuskie fregaty wojenne, we wschodnim obszarze morza śródziemnego znajdują się brytyjskie okręty podwodne. Prawdopodobnie w naszych okolicach pływają także amerykańskie okręty podwodne. Na greckich wyspach wylądowały już amerykańskie samoloty szpiegowskie.

Minister Spraw Zagranicznych Cypru oświadczył, że Cypr w żaden sposób nie uczestniczy i nie będzie uczestniczył w ewentualnym ataku na Syrię. Jego zdaniem, Cypr jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, a brytyjskie obszary suwerenne istnieją na Cyprze od 1960 roku i rząd cypryjski nie ma żadnego wpływu na to co tam się dzieje.

Ambasador Rosji na Cyprze Stanisław Osadchiy powiedział, że Rosja robi wszystko aby nie doszło do żadnej wojny w regionie. Jego zdaniem konflikt w Syrii byłby bardzo niebezpieczny dla wszystkich krajów regionu.

 

Skomentuj