USA zdejmują embargo na broń

USA całkowicie zniosą embargo na broń nałożone na Cypr w 1987 roku – zapowiedział Departament Stanu

W poście na swoim koncie na Twitterze Anastasiades napisał, że z wielką satysfakcją przyjął ogłoszenie przez Departament Stanu całkowitego zniesienia amerykańskiego embarga na broń na Cyprze. 

To przełomowa decyzja, odzwierciedlająca rozwijające się strategiczne relacje między dwoma krajami, w tym w obszarze bezpieczeństwa – napisał Prezydent

Prezydent podziękował senatorowi Bobowi Menendezowi za całą jego pracę umożliwiającą podjęcie tej decyzji, która jest zgodna z jego ustawą o partnerstwie w dziedzinie bezpieczeństwa i energii w regionie wschodnim z 2019 r.

To przełomowa decyzja, która potwierdza istotne i praktyczne wzmocnienie dwustronnych stosunków cypryjsko-amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, strategicznego partnerstwa prowadzonego w oparciu o prawo międzynarodowe oraz potrzebę budowania warunków bezpieczeństwa i stabilności w burzliwe geograficzne wschodnie baseny Morza Śródziemnego – stwierdził minister spraw zagranicznych.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias również z zadowoleniem przyjął rozwój sytuacji. W poście na Twitterze napisał:

Uważam, że ta decyzja jest politycznym kamieniem milowym w stosunkach między Republiką Cypryjską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Wraz z Cyprem i USA Grecja będzie nadal działać na rzecz promowania bezpieczeństwa i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego, zawsze w oparciu o prawo międzynarodowe.

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych szybko zareagowało, potępiając decyzję USA i wezwało Waszyngton do rewizji tej decyzji, twierdząc, że sytuacja ta negatywnie wpłynie na wysiłki na rzecz rozwiązania kwestii cypryjskiej:

Zdecydowanie potępiamy rozszerzenie zakresu decyzji podjętej przez USA… W pełni popieramy reakcję władz Cypru Północnego na tę decyzję. Ta decyzja, która jest sprzeczna z zasadą równości obu stron wyspy, sprawi, że strona grecka będzie bardziej nieprzejednana, a to wpłynie negatywnie na wysiłki na rzecz rozwiązania problemu cypryjskiego.
Spowoduje wyścig zbrojeń na wyspie i zaszkodzi pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Wzywamy USA do przeglądu tej decyzji i prowadzenia zrównoważonej polityki wobec obu stron wyspy.

Według tureckiego MSZ „społeczność międzynarodowa, w tym USA, powinna zwrócić uwagę na suwerenną równość i równy status międzynarodowy narodu tureckiego, co zostało również potwierdzone w traktatach z lat 1959-1960, i postępować zgodnie z tym”.

Broń USA dla Cypru obowiązywała od 1987 roku. W 2020 roku ogłoszono, że USA częściowo zniosą embargo, pod pewnymi warunkami, przy czym decyzja będzie corocznie poddawana przeglądowi.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading