USA dostarczają broń do Izraela przez Cypr?

Brytyjskie i izraelskie media twierdzą, że przez bazy na Cyprze dostarczana jest broń z USA do Izraela

Haaretz z Izraela i brytyjski dziennik Declassified UK wynika, że ​​Stany Zjednoczone wykorzystują bazy Wielkiej Brytanii na Cyprze do wysyłania broni do Izraela.

Haaretz  poinformował, że ponad 40 amerykańskich samolotów transportowych, 20 brytyjskich samolotów transportowych i siedem ciężkich helikopterów  transportowych przyleciało do RAF Akrotiri, ogromnej brytyjskiej bazy na Cyprze, przewożąc sprzęt, broń i siły. Zdaniem gazety samoloty zostały załadowane ładunkiem ze strategicznych składów USA i NATO w Europie. 

Firma Declassified podała, że ​​ustaliła, że ​​amerykańska broń i sprzęt prawdopodobnie będą dostarczane do RAF Akrotiri z baz amerykańskich w Turcji, Hiszpanii i Niemczech.

Haaretz  napisał także, że Cypr zapewnia „najbardziej znaczące międzynarodowe rozmieszczenie sił i sprzętu” na potrzeby operacji wojskowych związanych z izraelską kampanią bombową w Gazie.

Declassified zapytał brytyjskie Ministerstwo Obrony (MON), jakie amerykańskie samoloty leciały do ​​Izraela z bazy na Cyprze i co przewoziły. 

Rzecznik MON odmówił udostępnienia informacji, w komunikacie napisał:

W odpowiedzi na sytuację w Izraelu i Gazie współpracujemy z partnerami międzynarodowymi, aby załagodzić eskalację konfliktu, wzmocnić stabilność i wesprzeć wysiłki humanitarne w regionie. Jakiekolwiek wykorzystanie baz brytyjskich będzie zgodne z tymi celami.

Jak twierdzi Declassified rząd brytyjski wie, co znajduje się w amerykańskich samolotachMinisterstwo Obrony poinformowało brytyjski parlament, że „W przypadku wszelkich operacji [amerykańskich] obejmujących wykorzystanie stref suwerennych” na Cyprze wymagane będzie zezwolenie Wielkiej Brytanii.

Nie ma takich informacji; nasz kraj nie może być używany jako baza wypadowa dla operacji wojskowych. Swoimi działaniami pokazujemy humanitarny charakter naszego podejścia” – powiedział Prezydent.
Wysiłki, jakie podejmujemy na rzecz korytarza humanitarnego, znaczne wysiłki na rzecz ewakuacji ludności z regionu – nasz kraj został wykorzystany zarówno przez Brytyjczyków, jak i Amerykanów, i mamy bardzo dobrą współpracę

Baza RAF w Akrotiri, położona jest 280 mil od Tel Awiwu, i już przeszłości pełniła funkcję punktu postojowego dla brytyjskich operacji wojskowych i kampanii bombowych na Bliskim Wschodzie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading