Urzędnicy idą na kontrole

Urzędnicy skarbowi sprawdzą wszystkie zakupione nieruchomości, których właściciel skorzystali z obniżonej stawki VAT na zakup

W nadchodzących dniach funkcjonariusze Departamentu Skarbowego przejmą domy i mieszkania, których właściciele, ich zdaniem, skorzystali z preferencyjnych ram obniżonego podatku VAT na główne rezydencje, ale obecnie nielegalnie wynajmują je za pośrednictwem platform internetowych Airbnb i Booking.

Wielu cypryjskich i zagranicznych nabywców nieruchomości kupiło w poprzednich latach nieruchomości mieszkalne, płacąc jedynie 5% podatku VAT, w celach mieszkaniowych, ale potem nie wykorzystywało ich jako głównego miejsca zamieszkania. Większość z nich wynajmuje nieruchomości czerpiąc ogromne korzyści finansowe.

Zgodnie z przepisami, nabywcy nieruchomości korzystających z 5% podatku i użytkujących je komercyjnie muszą zapłacić Urzędowi Skarbowemu normalną stawkę podatku VAT, która wynosi 19%.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami, oczekuje się wzrostu liczby turystów, którzy przybędą na wyspę i wybiorą konkretne obiekty na swój pobyt, Departament Podatkowy podjął decyzję o zorganizowaniu nowej akcji kontrolnej, mającej na celu identyfikację osób, które naruszyły prawo .

Kilkudziesięciu urzędników Departamentu uda się do rejonów, w których znajdują się domy lub mieszkania do wynajęcia, próbując ustalić, czy zamieszkują je kupujący korzystający z obniżonej stawki VAT, czy też odwiedzający z czynszem. Jak wykazały poprzednie kontrole, zbyt wiele przypadków nieruchomości wynajmuje się zamiast wykorzystywać je jako główne miejsca zamieszkania.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading