fbpx

Uroczyste obchody Epifanii w Kościele Świętego Łazarza

W czwartek, 6 stycznia, w Larnace w Kościele Świętego Łazarza odbyła się uroczysta Msza z udziałem Arcybiskupa Złotoustego, Prezydenta Republiki Cypryjskiej, Nikosa Anastasiadesa oraz członków Izby Reprezentantów.

Po Mszy, na czele z orkiestrą wojskową, z udziałem galowo ubranych uczniów lokalnych szkół, Wielebni ruszyli w stronę Finikoudes, gdzie nastąpiło uświęcenie wód i zanurzenie Krzyża Świętego w morzu.

Część dróg w centrum Larnaki była zamknięta do około godziny 12.


Cerkiew Świętego Łazarza – prawosławna świątynia w Larnace, wzniesiona w IX w. i odnowiona w XVII w. Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition.


Bezpieczeństwa wokół Kościoła, poczas Mszy oraz procesji strzegła policja.

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Święto Objawienia Pańskiego na Cyprze >>>

6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. W II w. w ten dzień wspominano Chrzest Pański, w IV w. w Tracji i Egipcie świętowano Epifanię, czyli wydarzenia z życia Jezusa, takie jak narodzenie, chrzest w Jordanie, pokłon Mędrców, cud w Kanie. W V w. Objawienie Pańskie stało się świętem ogólnokościelnym.

W Polsce 6 stycznia zwany jest świętem Trzech Króli.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!