Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą nabędą prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego
Ministerstwo Pracy skierowało do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym, który po raz pierwszy przyzna świadczenia osobom samozatrudnionym .
Dzięki promowanym zmianom osoby prowadzące działalność na własny rachunek, ubezpieczone w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nabędą prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pracowników.
Pracownikom przysługuje aż 8 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego na dzieci do lat 8.
Ponadto osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą mogły otrzymać także świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, do których obecnie nie są uprawnione.
Jak wskazano w projekcie ustawy, aby osoba samozatrudniona musi opłacać należne składki na ubezpieczenie społeczne za poprzednie dwa kwartały. Do okresów uprawniających do zasiłku wychowawczego wyłączone są także okresy ustawowe, np.: urlop wypoczynkowy i zawieszenie pracy.
Osobie prowadzącej działalność na własny rachunek nie będzie przysługiwał zasiłek rodzicielski również wówczas, gdy okres korzystania z urlopu rodzicielskiego zbiegnie się z okresem przerwy w prowadzeniu przedsiębiorstwa z mocy prawa, zwyczaju, układu zbiorowego lub układu albo zawieszenia działalności.
Osoba pracująca na własny rachunek, zamierzająca skorzystać z prawa do urlopu rodzicielskiego, ma obowiązek zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na trzy tygodnie przed datą rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego, informując o dacie rozpoczęcia i zakończenia oraz o terminie urlopu.
W przypadku świadczeń z tytułu wypadków przy pracy, osoby pracujące na własny rachunek powinny także opłacać składki za ostatnie dwa kwartały.
Zgodnie z odpowiednimi zapisami projektu nowelizacji wymagane jest, aby w dniu wypadku byli zarejestrowani jako pracujący na własny rachunek, byli zatrudnieni od 13 tygodni w danej kategorii ubezpieczenia oraz aby wypadek został zgłoszony do Inspekcji Pracy zgodnie z przepisami właściwego prawa.
Zostaw swój komentarz: