fbpx

Uratowany nietoperz

Egipski nietoperz owocożerny, należący do rzadkiego i szybko ginącego gatunku nietoperzy, został złapany w sieć w miejscu łapania ptaków w pobliżu Vrysoules na Cyprze.

Członkowie Komitetu Przeciwko Ubojowi Ptaków (CABS) zlokalizowali w pobliżu Vrysoules miejsce łapania ptaków z dwiema dużymi sieciami mglistymi i elektronicznym urządzeniem do przywoływania ptaków w pobliżu Vrysoules i zgłosili to dyżurującym funkcjonariuszom policji. Pięć dzikich ptaków i jeden okaz rzadkiego egipskiego nietoperza owocowego zostały złapane w sieci – zostały bezpiecznie wypuszczone przez członków CABS. Siatki zostały zdemontowane przez funkcjonariuszy policji.

Egipski nietoperz owocożerny jest jednym z 19 gatunków nietoperzy występujących na Cyprze i jedynym, który żywi się owocami.

Jest to gatunek o ogromnym znaczeniu dla dziedzictwa przyrodniczego Cypru, ponieważ Cypr jest jedynym europejskim krajem, w którym występuje ten rzadki gatunek ssaka.

Według Harisa Nicolaou, eksperta od rodzimej flory i fauny, nietoperze owocożerne były kiedyś powszechne na Cyprze, ale ich liczba gwałtownie spada w ciągu ostatnich 15 lat, a obecnie ich populacja wynosi zaledwie 1100.

Dopóki nielegalne łapanie ptaków będzie szeroko rozpowszechnione na Cyprze, będzie to miało wpływ nie tylko na rodzime popularne gatunki, ale będzie miało również znaczący wpływ na gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem – powiedział CABS Wildlife Oficer Bostjan Debersek.

CABS wzywa władze do rozmieszczenia większej liczby patroli aby skutecznie radzić sobie z wysokim poziomem kłusownictwa ptaków.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!