Upał odpuścił

Zapewne zauważyliście, że nieco się ochłodziło – nie cieszcie się jednak, za kilka dni upały powrócą…

Śmiało można powiedzieć, że od soboty na Cyprze jest dużo „przyjemniejsza” do życia pogoda – temperatury nieco odpuściły, ale i tak pozostają powyżej średnich z poprzednich lat. Przez kolejne 16 dni meteorolodzy non stop ogłaszali alerty pogodowe.

Meteorolog Panayiotis Mouskos przypomina, że ostatnia przedłużona fala upałów miała miejsce w 2021 r., kiedy temperatury przekraczały 40 stopni Celsjusza przez 12 kolejnych dni.

Mouskos wyjaśnił, że cofnęła się masa ciepłego powietrza, która w ostatnich dniach nawiedziła Cypr i powodowała ciągłe temperatury na poziomie 40°C, 42°C, a nawet 44°C.


Zdaniem meteorologów masy powietrza napływające na Cypr prawdopodobnie stają się bardzo niestabilne, będą pojawiały się lokalne zachmurzenia, a „możliwe, że w górach w poniedziałek i wtorek będzie spadnie deszcz”.

Nadal obowiązuje czerwony alarm z powodu niebezpieczeństwa pożarów. Przypominamy, że grillowanie na terenach leśnych jest dozwolone tylko w niektórych miejscach piknikowych. Rozpalanie ognia bez zezwolenia grozi karą do 10 lat więzienia i/lub grzywną do 50 000 euro.

Departament Rolnictwa wzywa społeczeństwo do zachowania szczególnej ostrożności podczas wycieczek, unikania działań i czynności, które mogą spowodować pożar, takich jak używanie narzędzi lub maszyn.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading