Unia zmienia zdanie

Przez kolejne 5 lat będzie mniej mleka owczego i koziego w halloumi

Udział mleka koziego i owczego w serze Halloumi wynosi obecnie 10 procent, resztę stanowi mleko krowie. To pierwsza docelowo za pięć lat wzrośnie do 19 proc.

Tak zdecydowała Unia Europejska.

Przedłużenie zostało skutecznie poparte poprzez przyjęcie przepisów określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie oznaczeń geograficznych i systemów jakości.

Przyjęte jednomyślnie przepisy nowego rozporządzenia pozwalają na wydłużenie okresu obowiązywania rozporządzenia ustalającego proporcje mleka koziego i owczego w produkcji sera Halloumi do 2029 r., zamiast dotychczasowego terminu lipca 2024 r.

Działania na rzecz przedłużenia były częścią porozumienia podpisanego przez producentów serów, hodowców bydła oraz hodowców kóz i owiec w lipcu 2022 r. Nowe rozporządzenie zapewnia większą ochronę oznaczeń geograficznych.

Rozporządzenie zawiera także zapisy wzmacniające rolę producentów, którzy zyskają uprawnienia do zarządzania swoimi oznaczeniami geograficznymi i będą mogli być reprezentowani na spotkaniach dotyczących wdrażania praw własności intelektualnej.

Rozporządzenie zostanie podpisane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w nadchodzących dniach i zacznie obowiązywać 20 dni po publikacji.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading