Unia jest po stronie Cypru!

Unia Europejska jest po stronie Cypru w sprawie nielegalnych poszukiwań gazu przez Turcję.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas nieformalnego spotkania przywódców UE w Rumunii:

UE stoi za Cyprem i oczekuje, że Turcja uszanuje suwerenne prawa państw członkowskich UE

Podobnie wypowiedział się szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Podkreślając, że jest razem z Cyprem w konflikcie z Turcją powiedział, podobnie jak kiedyś Prezydent USA w Berlinie:

Jestem Cypryjczykiem!

Prezydent Cypru zaapelował, aby Unia Europejska w końcu wzięła się do roboty i wpłynęła na państwo, które chce być jej członkiem a i tak robi co chce. Anastasiades przytoczył przykłady, kiedy UE nałożyła sankcje na kraje trzecie za naruszenie prawa międzynarodowego, i wskazała, że ​​Turcja nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań jako kraju kandydującego wobec państw członkowskich UE „wykazując brak szacunku […] nie tylko wobec Cypru jako państwa członkowskiego, ale Europa.”

Nieoficjalnie mówi się, że Unia Europejska zastanawia się nad nałożeniem sankcji na Turcję i zawieszeniem środków przedakcesyjnych dla niej.

Przypomnijmy, że spór między Cyprem a Turcją rozpoczął się w ubiegły piątek, kiedy władze tureckie wysłały informację, że Fatih będzie prowadził „operacje wiertnicze” na obszarze na zachód od wyspy od 3 maja do 3 września. Z tego co wiadomo wiercenia nie zostały jeszcze rozpoczęte a statek stoi około 60 km od Pafos.

[bar group=”820″]


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading