ONZ nie opuszcza Cypru

W ostatnim czasie, część cypryjskich mediów obiegła informacja, jakoby Siły Pokojowe ONZ (UNFICYP) zamierzały opuścić Cypr. Pogłoski te stanowczo zdementował Stéphane Dujarric – rzecznik prasowy Sekretarza Generalnego ONZ.

Tego typu pogłoski pojawiły się po nieudanych rozmowach dwóch stron w Szwajcarii. Być może liczono na to, że dzięki tego typu informacjom społeczeństwa podzielonej wyspy będą próbowały wymóc na politykach kontynuowanie rozmów pokojowych.

Przypomnijmy, że UNFICYP został utworzony dzięki rezolucji ONZ nr 186 z 1964 roku i zgodnie z mandatem ma zapobiec powtórzeniu się walk, przyczyniać się do utrzymania i przywrócenia prawa i porządku i stworzenia normalnych warunków życia. Po działaniach wojennych w 1974 roku, Rada Bezpieczeństwa przyjęła szereg uchwał rozszerzających mandat UNFICYP. Głównym zadaniem jest nadzorowanie faktycznego zawieszenia broni, które weszło w życie w dniu 16 sierpnia 1974 a także utrzymanie strefy buforowej pomiędzy Narodową Gwardią Cypru i wojskami tureckimi stacjonującymi na północy wyspy. 
Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading