UNFICYP zwiększa ilość patroli

Po incydentach, w których grecko-cypryjscy rolnicy i wojska tureckie nawiązywali znacznie bliższy kontakt, niż jest to zwykle pożądane UNFICYP zdecydował o zwiększeniu ilości patroli w strefie buforowej.

We wtorek pojawiły się doniesienia z obszarów kontrolowanych przez rząd, że po interwencji pojazdu patrolowego ONZ wojska tureckie zostały zatrzymane przed dalszym przemieszczaniem się w kierunku greckiego rolnika cypryjskiego w strefie buforowej Astromeritis.

Przywódca społeczności Denia, Christakis Panayiotou, powiedział lokalnym mediom, że rolnik poinformował go, że podjechały do ​​niego trzy wojskowe ciężarówki z około 30 żołnierzami i groziły mu, nalegając, by odszedł – pomimo posiadania licencji na uprawę w strefie buforowej. Podobne incydenty w Denii zazwyczaj dotyczyły tylko czterech do sześciu żołnierzy.

Niedawne incydenty tego rodzaju prawdopodobnie pogłębią nieporozumienia między Republiką a północą, z Unficypem uwięzionym w środku.

Unficyp znajduje się pod presją „rządu” na północy po wezwaniu sił pokojowych do podpisania z nim porozumienia w sprawie realizacji swojej misji w „TRNC”. Uznaje się, że jest to prawnie niemożliwe dla ONZ.

Każda operacja pokojowa ONZ musi podpisać porozumienie o statusie sił z władzą gospodarza – w tym przypadku jest Republika Cypryjska, a nie nieuznawana „TRNC”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading