UNFICYP zatrzymało uchodźców w strefie buforowej

Ubrani w mokre ubrania. Zmarznięci. Przerażeni. Niepewni co się z nimi stanie. 47 uchodźców przejeżdżało przez strefę buforową. Z kilkoma pamiątkami, z kilkoma ubraniami w plecakach. Mieli postępować według instrukcji handlarza.

Jak tylko zejdziecie na brzeg idźcie, znajdziecie pomoc 

Przemytnik jednak nie dopłynął do brzegu. Zmusił pasażerów do skoku w lodowate morze. Kobieta, która opowiedziała tę historię była w szóstym miesiącu ciąży. Wahała się przed skokiem. Kapitan wypchnął ją do wody. 
UNFICYP znalazł uchodźców po 30 minutach. Zabrał na posterunek policji. Nie mieli dokumentów. Nie mieli nic kosztownego prócz koranu. Uchodźcy zabrani zostali do obozu w Kokkinotrimithii.

Syria nigdy nie będzie taka sama. Śmierć stała się rutyną. Nadchodzi noc i nie wiesz, czy przeżyjesz do rana. Być może twój dom zostanie zbombardowany.

Dla uchodźców podróż z Syrii na Cypr może kosztować życie – jednak wielu jest gotowych zaryzykować. Wojna w Syrii trwa już prawie osiem lat. Nadzieja, że kiedyś uda im się wrócić do domu i żyć tak jak kiedyś, zniknęła. Więc odchodzą, nie mając nic do stracenia. Może znajdą bezpieczne miejsce i drugą szansę w życiu.

W 2018 roku na Cyprze mieszkało od 10 000 do 30 000 osób bez dokumentów – tak szacuje Światowy Przegląd Ludności.

Rzecznik prasowy UNCHR na Cyprze, Aimilia Strovolidou, powiedziała że około 9 100 osób przebywających w obozach dla uchodźców złożyło wniosek o udzielenie azylu na Cyprze, a ich wnioski wciąż są w toku. Proces ten może potrwać nawet pięć lat.

Są osoby ubiegające się o azyl, które mieszkają bez pieniędzy, bez pracy, bez podstawowych rzeczy, których potrzebują do życia. Są w pełni zależne od innych. Żyją w fatalnych warunkach, poniżej granicy ubóstwa. Niektórzy śpią w parkach, niektórzy mieszkają w pokojach pełnych ludzi. Polityka społeczna rządu jest niewystarczająca.

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) powiedział, że w 2018 roku że około 3 400 osób straciło życie podczas ucieczki drogą morską.

W 2018 roku na świecie było 258 milionów imigrantów. 40 milionów z nich to uchodźcy, a 18,8 miliona rocznie jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów z innych powodów. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!