Układ zbiorowy podpisany

Udało się dojść do porozumienia i przedłużono obowiązujący układ zbiorowy w hotelach

Porozumienie zostało podpisane w Ministerstwie Pracy przez kierownictwo PASYXE, STEK i związków SYXKA – PEO i OUXEKA SEC oraz przez Ministerstwo Pracy, jest propozycją złożoną przez ministerstwo w celu uregulowania i ma rozwiązać różne problemy, które pojawiły się podczas realizacji istniejącej umowy. 

Wraz z propozycją jednak, która została ostatecznie zaakceptowana przez wszystkie strony, pomimo indywidualnych obaw, jakie każda ze stron utrzymuje w związku z szeregiem kwestii, układ zbiorowy w hotelarstwie zostaje jednocześnie przedłużony na kolejny rok, tj. do końca 2023 roku.

Normalnie układ zbiorowy w hotelarstwie, uzgodniony po trudnych negocjacjach pod koniec 2019 roku, wygasa z końcem 2022 roku. Jednak w ramach negocjacji, które odbyły się latem, postanowiono jednoznacznie rozstrzygnąć spory pracownicze i pojawiła się propozycja mediacji w celu rozwiązania konkretnych nieociągnięć, z jednoczesnym przedłużeniem umowy na kolejny rok.

W umowie zapisano między innymi:

  • za lata 2020 i 2021 zapewniono przyznanie ryczałtu (obliczonego zgodnie z procentem przewidzianym w umowie przedłużenia układu zbiorowego) osobom, które pracowały, przez cały okres zatrudnienia,
  • od 1.01.2022 r. postanowiono przyznać przewidywaną podwyżkę w wysokości 2%,
  • od 01.01.2023 zapisano podwyżki 2,5% dla wszystkich pracowników – w przypadkach, gdy procentowa podwyżka określona w układzie zbiorowym została przyznana na rok 2020 i/lub 2021, pracodawca zapłaci stawkę podwyżki w wysokości 1,5% (niezależnie od wypłaty jakiejkolwiek kwoty ryczałtowej) i
  • układ zbiorowy zostaje przedłużony do dnia 31.12.2023.

Niestety, w ostatnim czasie praca w hotelach wiąże się z dużo niższymi zarobkami i prestiżem niż w latach poprzednich.

Coraz mniej osób chce pracować w hotelach właśnie ze względu na zarobki a także nienormowany czas pracy.

Być może dzięki podwyżkom uda się choć częściowo przywrócić stan zatrudnienia w sektorze.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!