UE powinna ustalić procedury podróżowania

Wciąż zastanawiamy się kiedy zostaną otwarte lotniska i wszystkie loty będą mogły być wznowione. Nie zależy to jedynie od cypryjskiego rządu. Musi zostać skonsultowane z innymi krajami.

Minister Transportu, Yiannis Karousos, wysłał list do komisarz UE Adiny Vălean, poruszając niektóre kwestie dotyczące ponownego otwarcia portów lotniczych i prosząc o przygotowanie wspólnych procedur i protokołów. List został wysłany po wideokonferencji w dniu 29 kwietnia ministrów transportu UE, którzy omawiali tę kwestię.

W swoim liście, cypryjski Minister wskazał, że pandemia Covid-19 dotknęła poważnie gospodarkę Cypru ze względu na odległe położenie geograficzne kraju. Podkreślił, że gospodarka zależy w znacznym stopniu od turystyki a następny sezon, od czerwca do września 2020 r., będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę.

Minister zaznaczył, że sektor turystyki i lotnictwa ucierpi na długim i trudnym okresie uwalniania blokad – swobodny przepływ osób i towarów powinny zostać ustalone jak najszybciej.

Powiedział, że wytyczne te powinny uwzględniać sytuację epidemiologiczną każdego państwa członkowskiego, aby zapobiec ryzyku przeniesienia COVID 19 podczas podróży.

Karousos powiedział również, że UE musi przyjąć wspólną metodologię obliczania i oceny ryzyka, opartą na wymianie danych na temat sytuacji epidemiologicznej w każdym państwie, a także przyjąć pewne kryteria przyjmowania i kontroli na lotniskach i portach.

Komisja Europejska wezwała w piątek państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!