UE naciska o azyl dla imigrantów

Komisja Europejska naciska na Cypr aby przyjął na swoje terytorium około 70. osób, które utknęły na zielonej linii

Komisja Europejska podkreśliła w czwartek, że Cypr ma obowiązek zapewnić dostęp do postępowań azylowych – 70 migrantów utknęło w strefie buforowej i od tygodni nie może ubiegać się o azyl.

Rząd musi teraz stawić czoła pozwowi złożonemu przez 46 migrantów, którzy są częścią większej grupy, której odmówiono dostępu do postępowania w sprawie azylu.

Od tygodni mieszkają w namiotach ONZ w strefie buforowej, pośród niekończących się oskarżeń o rzekome zawracanie ich przez funkcjonariuszy policji .

Wśród zarzutów znalazły się incydenty, w których migranci zatrzymani na terenie Republiki, czasami podczas próby ubiegania się o azyl w ośrodku recepcyjnym w Pournarze, byli umieszczani w nieoznakowanych pojazdach i przewożeni do strefy buforowej, gdzie według ONZ byli rzekomo „porzucani”.

Komentując pozew, Ioannides powiedział, że służba prawna zajmuje się tą sprawą wspólnie z odpowiednimi ministerstwami.

„Władza wykonawcza nie może ingerować w postępowanie sądowe, więc rozwiązanie znajdzie się w sądzie ” – powiedział

Rząd powołał się na przepisy dotyczące Zielonej Linii jako powód, dla którego migranci nie mogą ubiegać się o azyl, podkreślając, że nie chce, aby strefa buforowa stała się nową trasą dla migrantów chcących dostać się do Republiki – chociaż tak jest od lat. Wszyscy obecnie uwięzieni migranci dotarli do strefy buforowej przez północ. Ioannides skrytykował fakt, że podróżowali przez Turcję, którą opisał jako kraj bezpieczny.

W środę Ioannides podkreślił, że UE nie mieszała się do tej sprawy, ponieważ rozumiała sytuację.

W rozmowie z gazetą Cyprus Mail w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że Komisja uważnie monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z władzami Cypru oraz Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka na Cyprze.

„Możliwość ubiegania się przez każdą osobę o ochronę międzynarodową na terytorium państwa członkowskiego, w tym na jego granicy lub w strefie tranzytowej, jest zagwarantowana w prawie UE”.

Ponieważ Cypr jest państwem członkowskim, rzecznik sprecyzował, że istnieje „ obowiązek zapewnienia dostępu do procedury ochrony międzynarodowej . Jest to ważny element prawa do azylu zagwarantowanego przez Kartę praw podstawowych (artykuł 18) i poszanowania Konwencji Genewskiej”.

Rzecznik dodał, że Komisja „ściśle współpracowała przez ostatnie kilka lat, aby wesprzeć Cypr w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z nieregularnymi przyjazdami, nawet w okresach wyjątkowo dużej liczby przyjazdów”. Odmówili komentarza konkretnie na temat wypowiedzi Ioannidesa.

Podczas wizyty w Avlonie Ioannides podkreślił, że prowadzony jest ciągły dialog z UNHCR w celu znalezienia rozwiązania.

Przyznał jednak, że problem jest złożony, obejmuje aspekty humanitarne, polityczne i prawne i wymaga szerszej dyskusji, aby go rozwiązać.

„To dla nas sprawa niepokojąca; jesteśmy świadomi aspektu humanitarnego, dlatego zapewniamy tym ludziom niezbędne rzeczy” – powiedział. Z drugiej strony „jesteśmy stanowczy, że nie chcemy tworzyć nowej trasy przez Zieloną Linię, zwłaszcza teraz, gdy nie mamy do czynienia z przyjazdami drogą morską”.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading