Udar słoneczny: jak go rozpoznać i co robić

Na Cyprze nastąpił zauważalny wzrost liczby przyjęć na oddziałach ratunkowych (A&E) szpitali państwowych z powodu trwającej fali upałów

Trwające od kilkunastu dni upały spowodowały wzrost liczby osób potrzebujących pomocy na oddziałach ratunkowych z powodu udarów słonecznych – widać to głównie na oddziałach ratunkowych w nadmorskich miastach.

Charalambos Charilaou, rzecznik Państwowej Organizacji Służb Zdrowia (SHSO) zwrócił uwagę na często spotykane problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci – są to głównie wysypki skórne, oparzenia słoneczne, udary cieplne, skaleczenia stóp na skałach, drobne wypadki, wirusowe infekcje dróg oddechowych i przypadki zapalenia żołądka i jelit (często spowodowane konsumpcją zepsutej żywności z powodu wyzwań związanych z transportem i konserwacją podczas tej fali upałów).

Długie przebywanie na słońcu może powodować udary słoneczne, cieplne lub wyczerpanie. Podpowiadamy jak je rozpoznać i co zrobić aby pomóc poszkodowanemu.

Udar słoneczny (porażenie słoneczne) powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.

Objawy: to bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, ogólny niepokój.
W przypadku wystąpienia objawów należy przenieść się do chłodnego miejsca, robić zimne lub wilgotne okłady na głowę, pić wodę i wziąć chłodną kąpiel.

Udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało – często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.

Objawy udaru cieplnego to: wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C), gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra, szybkie, dobrze wyczuwalne tętno, możliwa utrata przytomności.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112, przenieść się w chłodniejsze miejsce, próbować obniżyć temperaturę ciała zimnymi okładami lub nawet zimną kąpielą / zimnym prysznicem oraz bardzo dużo pić.
Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Z wyczerpaniem cieplnym mamy do czynienia, gdy – z powodu długiego przebywania na słońcu – w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia.

Objawy: zwiększone pocenie się, brak sił, zimna, blada i wilgotna skóra, szybkie ale słabo wyczuwalne tętno, nudności lub wymioty, zasłabnięcia.
Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading