Uchodźcy z Palestyny trafią na Cypr?

Turcja planuje przesiedlenie nawet 250000 Palestyńczyków ze Strefy Gazy – część z nich ma trafić na okupowane regiony Cypru.

Według raportu amerykańskiego GIS/Defence & Foreign Affairs, ujawnionego na stronie internetowej Turków cypryjskich „Bugün Kıbrıs”, Turcja formułuje inicjatywę przesiedlenia uchodźców palestyńskich do kurdyjskich regionów Turcji i na terytoriów Cypru Północnego.

Raport, którego autorem jest Gregory R. Copley, sugeruje, że Turcja planuje przesiedlenie nawet 250 000 Palestyńczyków ze Strefy Gazy na obszary zamieszkane głównie przez Kurdów w południowo-wschodniej Turcji i okupowane regiony Cypru.

U podstaw planu leży zamiar Turcji, rzekomo koordynowany przez Turecką Narodową Organizację Wywiadowczą (MIT), dotyczący przeprowadzenia „humanitarnego transportu i przesiedlenia” Palestyńczyków ze Strefy Gazy do południowo-wschodniej Turcji. W raporcie zwrócono również uwagę na relokację uchodźców na obszary okupowane, zwłaszcza w szerszym regionie Famagusty.

Strategiczne cele planu Turcji, jak przedstawiono w raporcie, obejmują pozycjonowanie Turcji jako dobroczyńcy w świecie islamskim, wspieranego przez proponowany „Specjalny Fundusz” dla Palestyńczyków. Ponadto przesiedlenie na okupowany Cypr jest postrzegane jako wywieranie subtelnego nacisku na uznanie samozwańczego państwa na północy.

Działania Turcji postrzegane są w kontekście wysiłków na rzecz poprawy stosunków z Izraelem, zbieżnych z zamiarami Izraela dotyczącymi relokacji Palestyńczyków ze swojego terytorium. Sugeruje to skoordynowane dopasowanie geostrategiczne między obydwoma narodami.

Raport sugeruje również, że nadrzędny plan Turcji zakłada utworzenie organu międzynarodowego pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i pod przewodnictwem Turcji, który miałby nadzorować kompleksową inicjatywę pokojową mającą na celu rozwiązanie kwestii palestyńskiej.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!