Tylko z paszportem na Cypr Północny?

W sieci nadal publikowane są błędne informacje dotyczące podróży na Cypr

Praktycznie od momentu gdy powstał nasz portal, informujemy o zasadach przekraczania granicy. Przez cały czas podkreślamy, że Cypr jest członkiem Unii Europejskiej i do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Podobnie jest także z przejściami na obszary okupowane czyli na terytoria zwane Cyprem Północnym. Aby dostać się na terytorium Cypru Północnego (Tureckiej Republiki Cypru Północnego), nie jest wymagana żadna wiza ani paszport – wystarczy dowód osobisty.

Niestety, co pewien czas pojawiają się w sieci informacje mówiące zupełnie coś innego.

W tekście opublikowanym 2 grudnia 2022 roku, czyli zaledwie dwa dni temu, Regionalny Portal Informacyjny „Grybow24” napisano, że:

Planujesz podróż na Cypr i myślisz, że dowód osobisty Ci wystarczy? Okazuje się, że nie, jeśli zamierzasz wybrać się na północną część wyspy. Obszar oficjalnie zwany Turecką Republiką Cypru Północnego nie jest uznawany za państwo przez nasz kraj, dlatego chcąc wjechać na te tereny, potrzebujesz ważnego paszportu.

Część tej informacji jest prawdziwa, ale niestety tylko część.

Prawdą jest to, że Cypr Północny nie jest uznawany nie tylko przez Polskę ale także przez praktycznie żaden inny kraj za wyjątkiem Turcji, niestety informacja o wymaganym paszporcie jest całkowicie nieprawdziwa.

Do przekroczenia zielonej linii i wejścia (wjazdu) na Cypr Północny wystarczy dowód osobisty!

Przypominamy, że bez znaczenia jest to czy używamy dowodu czy paszportu na północy jesteśmy pozbawieni jakiejkolwiek opieki konsularnej – Turecka Republika Cypru Północnego (KKTC) nie jest uznawana przez żadne państwo europejskie (oficjalnie uznaje je jedynie Turcja) i na tamtejszym terenie nie działa żadna placówka dyplomatyczna od której możemy uzyskać jakąkolwiek pomoc (więcej na ten temat napisaliśmy tutaj).

Trudno powiedzieć skąd redakcja portalu powzięła te informacje – pewne jest jedno nie są one prawdziwe.

Po raz kolejny apelujemy o dokładne sprawdzanie publikowanych w sieci informacji na oficjalnych stronach rządowych – te dotyczące Cypru znajdują się na stronie www.gov.pl/cypr


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading