Turcy cypryjscy żądają od Cypru szczepionek

Sytuacja jest dziwna – Cypryjczycy z północy żądają zwiększenia ilości szczepionek dostarczanych przez Cypr

Dlaczego uważamy, że sytuacja jest dziwna? Otóż mamy dziwne wrażenie, że mieszkańcom na północy podoba się stanie w tak zwanym rozkroku między Turcją a Cyprem. Z jednej strony chcą samodzielnego państwa o czym świadczą wypowiedzi ich „prezydenta”, z drugiej strony żądają aby to Cypr dostarczył im szczepionek.

Grupy biznesowe Turków cypryjskich wezwały we wtorek UE i grecką stronę cypryjską do naprawienia tego, co nazwali niesprawiedliwą dystrybucją szczepionek Covid-19 na północy. Protestowali na przejściu Ayios Dhometios przeciwko „niesprawiedliwemu traktowaniu” Turków cypryjskich w zakresie dystrybucji szczepionek zabezpieczonych dla Cypru przez UE.

Grupa, która reprezentuje Cypryjską Turecką Izbę Handlową (KTTO), Izbę Przemysłową (KTSO), stowarzyszenie wykonawców robót budowlanych (KTİMB) i stowarzyszenie hotelarzy (KITOB), potępiła „niesprawiedliwe i nieprzejrzyste rozpowszechnianie szczepionki Covid-19 zabezpieczone przez UE Turkom cypryjskim ”. Powołując się na wiarygodne źródła, grupa stwierdziła, że ​​UE wysłała do tej pory na Cypr 482 965 dawek szczepionek i chociaż dostawy na północ powinny osiągnąć do tej pory ponad 100 000 dawek, jak dotąd na północ dostarczono tylko 30 050 dawek.

Dodali, że Grecy cypryjscy i urzędnicy UE ogłaszają, że Turcy cypryjscy są obywatelami UE przy każdej okazji, ale „wygląda na to, że zapomnieli o naszym obywatelstwie UE, nawet jeśli chodzi o środki, jakie należy podjąć przeciwko pandemii”.


Cypr organizuje dostawy części szczepionek zabezpieczonych przez UE na Cypr dla Turków cypryjskich. Kolejne 6000 dawek szczepionki AstraZeneca zostało dostarczonych w poniedziałek za pośrednictwem komisji technicznej ds. Zdrowia.


„Przywódcy Turków cypryjskich z jednej strony muszą rozpocząć dialog z grecką stroną cypryjską w sprawie otwarcia przejść, z drugiej zaś podjąć inicjatywy z urzędnikami UE w sprawie umieszczenia ich na liście bezpiecznych miejsc docelowych” – podkreślił „poseł” Fikri Toros.

Większość partii Turków cypryjskich wzywa do otwarcia przejść granicznych, powołując się na złą sytuację gospodarczą na północy i argumentując, że gdyby ludzie mogli przekraczać granice z południa, dałoby to impuls finansowy przedsiębiorstwom, w tym stacjom benzynowym, supermarketom i aptekom.

„Minister spraw zagranicznych” Tahsin Ertugruloglu powiedział gazecie Yeniduzen, że nie ma ram czasowych, kiedy przejścia, które były zamknięte od roku, zostaną ponownie otwarte. Powiedział, że decyzja należy do komitetu ekspertów ds.chorób zakaźnych, który jest tym samym zespołem, który decyduje o środkach na północy przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Powiedział również, że liczba pozytywnych przypadków na południu zadecyduje, kiedy przejazdy mogą powrócić do normy.

W chwili obecnej przejście przez zieloną linię jest możliwe tylko dla pracowników, studentów i pacjentów mogą bez konieczności poddawania ich kwarantannie, pod warunkiem, że przeprowadzają regularne badania PCR na obecność koronawirusa.

Przypomnijmy, że Republika Cypryjska prowadzi rozmowy w sprawie zjednoczenia wyspy, natomiast „władze” północy chcą utworzenia niezależnego państwa na północy.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading