Turcja oskarża NATO o dozbrajanie Cypru

Problem ma zostać poruszony na najbliższym szczycie na Litwie

Turcja poruszy kwestię Cypru na zbliżającym się szczycie NATO – Ankara oskarżyła NATO o „wzmacnianie arsenału Greków cypryjskich”.

Omer Celik, rzecznik rządzącej partii AKP, powiedział, że problem Cypru będzie poruszany na szczycie NATO, który ma się odbyć na Litwie w dniach 11-12 lipca.

Odnosząc się do elementu bezpieczeństwa i militarnego, Celik skrytykował amerykańskich senatorów i podkreślił, że Turcja nie pójdzie w ślady „według ich zachcianek… w polityce zagrażającej wspólnemu bezpieczeństwu NATO”.

W kwestii problemu cypryjskiego Celik, cytowany przez Cyprus News Agency, powiedział, że „szczególnie na nadchodzącym szczycie NATO problem cypryjski nieuchronnie znajdzie się na porządku dziennym”.

Jak niedawno stwierdził nasz prezydent, równość Tureckiej Republiki Cypru Północnego musi być zapewniona, aby od teraz mogły się odbyć negocjacje– powiedział, odnosząc się do obszarów okupowanych

Celik powiedział dalej, że Grecy cypryjscy chcą wykorzystać to, co zyskali w poprzednich negocjacjach, i chcą od tego postępu.

Obecna sytuacja nie jest jednak zdrowa, muszą przestać zatruwać ten proces, prowadząc wspólne ćwiczenia [wojskowe] i wzmacniając swój arsenał – powiedział.

Rzecznik powtórzył stanowisko Ankary, że na Cyprze są dwa równe narody i dwa suwerenne państwa, dodając, że w tej sprawie USA i UE nie są nastawione do sprawy pozytywnie

.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading