Trzynasta pensja

Zbliża się Boże Narodzenie i zapewne wielu z Was zastanawia się czy Wasz pracodawca wypłaci tak zwaną „13”. Podobne pytanie zostało zadane przedstawicielom Ministerstwa Pracy. Trzynasta pensja spędza wszystkim sen z powiek – jakby nie było są to dodatkowe pieniądze tuż przed świętami.

Ministerstwo Pracy poinformowało, że wypłata „13” pensji jest obowiązkowa zarówno dla przedsiębiorstw publicznych jak i prywatnych i powinna nastąpić najpóźniej do końca tego roku. Obowiązujące przepisy stanowią jednoznacznie, że jeżeli pracodawca odmawia wypłaty tego dodatkowego wynagrodzenia grozi mu postępowanie karne. W przypadku odmowy wypłaty może on zostać skazany na karę pozbawienia wolności do 6. miesięcy i grzywnę do 15000€.

On tej reguły jest jednak pewien wyjątek. Pracodawca może ustalić z przedstawicielami pracowników lub z organizacją związkową, że „13” będzie wypłacał w ratach – jednak taki zapis powinien być zawarty we wcześniejszych ustaleniach jeszcze z czasów kryzysu finansowego. Sprawdźcie też koniecznie swoje umowy, gdyż może w nich być zapis o tym, że „trzynastki” nie będziecie mieli – wtedy taki zapis jest skuteczny i wtedy pieniędzy nie dostaniecie.

Co należy zrobić jeśli pracodawca będzie odmawiał należnego Wam wynagrodzenia? Zgłoście do biura ochrony pracowników (adresy i alarmowy numer telefonu znajdziecie tutaj) – możecie to zrobić anonimowo. Zapoznajcie się także z prawem pracy, które obowiązuje na Cyprze (tutaj) i poznajcie nie tylko swoje obowiązki ale i prawa.

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading