fbpx

Trzy przypadki Gorączki Zachodniego Nilu na północy.

Ministerstwo Zdrowia Cypru Północnego zgłosiło trzy przypadki zakażeń Gorączką Zachodniego Nilu.

Niestety, władze obszarów okupowanych nie podają więcej informacji na ten temat.


AKTUALIZACJA:
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia Cypru w jednym ze szpitali prywatnych na południu na oddziale intensywnej terapii przebywa osoba, wobec której lekarze podejrzewają chorobę.

Co to jest gorączka Zachodniego Nilu? Gorączka Zachodniego Nilu (ang. WNF-West Nile fever) jest odzwierzęcą chorobą wirusową. Rezerwuarem zarazka są ptaki osiadłe i migrujące. Człowiek i inne ssaki zakażają się poprzez ukąszenie komarów. W wyjątkowych sytuacjach źródłem zakażenia dla człowieka mogą być krew lub tkanki pochodzące od zakażonego człowieka.

Oryginał mapy w języku angielskim znajduje się tutaj

Szacuje się, że około 80 % zakażeń WNF przebiega bezobjawowo. Zwykle w przebiegu zakażenia występują gorączka, uczucie zmęczenia, bóle głowy, osłabienie mięśniowe, kłopoty z koncentracją, wysypka grudkowa. W ciężkiej postaci zakażenia dochodzi do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, u chorego występuje gorączka oraz objawy ze strony układu nerwowego np. zaburzenia świadomości, drgawki.

Ponieważ nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce Zachodniego Nilu osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa WNF powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, a więc:

  • stosowanie repelentów (zawierających takie substancje jak: DEET, ikarydyna/pikarydyna, IR35/35) w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń,
  • noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało – z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy)
  • używanie moskitier,
  • pozostawanie w pomieszczeniach w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa (najlepiej klimatyzowanych).

W ubiegłym roku stwierdzono w Europie 1503 zakażenia wirusem, w tym także na Cyprze.

[bar id=”26026″]


Zostaw swój komentarz:



Więcej w tym temacie:




error: UWAGA: Zakaz kopiowania!