Ministerstwo Zdrowia Cypru Północnego zgłosiło trzy przypadki zakażeń Gorączką Zachodniego Nilu.
Niestety, władze obszarów okupowanych nie podają więcej informacji na ten temat.
AKTUALIZACJA:
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia Cypru w jednym ze szpitali prywatnych na południu na oddziale intensywnej terapii przebywa osoba, wobec której lekarze podejrzewają chorobę.
Co to jest gorączka Zachodniego Nilu? Gorączka Zachodniego Nilu (ang. WNF-West Nile fever) jest odzwierzęcą chorobą wirusową. Rezerwuarem zarazka są ptaki osiadłe i migrujące. Człowiek i inne ssaki zakażają się poprzez ukąszenie komarów. W wyjątkowych sytuacjach źródłem zakażenia dla człowieka mogą być krew lub tkanki pochodzące od zakażonego człowieka.
Szacuje się, że około 80 % zakażeń WNF przebiega bezobjawowo. Zwykle w przebiegu zakażenia występują gorączka, uczucie zmęczenia, bóle głowy, osłabienie mięśniowe, kłopoty z koncentracją, wysypka grudkowa. W ciężkiej postaci zakażenia dochodzi do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, u chorego występuje gorączka oraz objawy ze strony układu nerwowego np. zaburzenia świadomości, drgawki.
Ponieważ nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce Zachodniego Nilu osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa WNF powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, a więc:
- stosowanie repelentów (zawierających takie substancje jak: DEET, ikarydyna/pikarydyna, IR35/35) w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń,
- noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało – z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy)
- używanie moskitier,
- pozostawanie w pomieszczeniach w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa (najlepiej klimatyzowanych).
W ubiegłym roku stwierdzono w Europie 1503 zakażenia wirusem, w tym także na Cyprze.
[bar id=”26026″]
Zostaw swój komentarz: