fbpx

Trwają próby porozumienia w sprawie cypryjskiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dyskusje na temat problemu cypryjskiego nabiorą tempa – w rozmowach uczestniczy wysłanniczka ONZ, Jane Holl Lute, która już w poniedziałek przyleciała na Cypr

Prezydent Nicos Anastasiades ma również spotkać się w tym tygodniu z Sekretarzem Generalnym ONZ, Antonio Guterresem w Brukseli. Prezydent ma w planach podkreślenie, że wysiłki na rzecz nowych rozmów powinny koncentrować się w ramach uzgodnionych rezolucji ONZ.


Pierwsze spotkanie Lute odbyło się ze Specjalną Przedstawiciel ONZ, Elizabeth Spehar, która póžniej spotkała się z Anastasiadesem w Pałacu Pezydenckim. Po południu spotkała się na północy z przywódcą Turków cypryjskich, Ersinem Tatarem.


Lute kontynuuje konsultacje, aby sprawdzić, czy istnieje jakiś wspólny grunt, na którym można by się oprzeć. Według wszystkich relacji, nie ma żadnego, a Lute nie zaleci Guterresowi zwołania nowej konferencji na Cyprze, chyba że zobaczy jakiś ruch. Guterres nie ma też obowiązku zwoływania kolejnej konferencji.

Anastasiades spotka się w piątek z szefem ONZ na marginesie szczytu Rady Europejskiej. Będzie to pierwsze spotkanie obu panów od nieformalnego spotkania 5+1 na Cyprze, które odbyło się w Genewie pod koniec kwietnia, na którym nie udało się znaleźć wspólnej płaszczyzny jako podstawy do nowych negocjacji.

Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ponieważ strona turecka dąży do rozwiązania dwupaństwowego w przeciwieństwie do długo uzgodnianej dwuspołecznościowej, dwustrefowej federacji, do której dąży strona grecko-cypryjska.

Anastasiades powiedział dziennikarzom, że podczas zbliżającego się spotkania z Guterresem przekaże gotowość strony grecko-cypryjskiej do udziału w nowym dialogu w oparciu o rezolucje ONZ, wspólne oświadczenie z 2014 r. stanowiące podstawę rozmów oraz dotychczasowe konwergencje w poprzednich negocjacjach.

Tatar zamierzs  powiedzieć Lute na ich spotkaniu, że formalne negocjacje w sprawie Cypru mogą odbywać się tylko na podstawie „równego  statusu międzynarodowego i suwerenności”. Powiedział, że podczas negocjacji cypryjskich zmarnowano dużo czasu i że strona grecko- cypryjska skorzystała na obecnym statusie quo.

W środę Lute będzie miała więcej spotkań, które nie zostały jeszcze umówione. Guterres poprosił ją, by rozmawiała nie tylko z przywódcami, ale także z innymi ludźmi – politykami i społeczeństwem, aby uzyskać pełny obraz.

Anastasiades pragnie by Bruksela dała jasno do zrozumienia Turcji, że jej prowokacje będą miały konsekwencje, zwłaszcza dalsze otwieranie ogrodzonego obszaru Famagusty, znanego jako Varosha. Powiedział, że UE ma obowiązek wobec swoich państw członkowskich.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!