Trwa walka z nielegalnym zatrudnieniem

Rząd przygotował nowe przepisy z którymi łatwiej poradzi sobie z nielegalnym zatrudnianiem

Rada Ministrów zatwierdziła trzy nowe projekty ustaw mające na celu zaostrzenie środków zwalczania nielegalnej i niezgłoszonej pracy.

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie wykorzystania technologii do monitorowania warunków zatrudnienia i wprowadzenie surowszych kar, w tym grzywien nakładanych na miejscu.

Zgodnie z proponowanymi przepisami wszyscy pracodawcy będą musieli rejestrować określone informacje o swoich pracownikach w cyfrowym systemie ministerstwa „Ergani”. Nakaz ten dotyczy zarówno nowych pracowników, jak i obecnych pracowników. Pracodawcy, którzy naruszą te przepisy, zostaną ukarani grzywną w wysokości 1000 euro za incydent, a kary za powtarzające się wykroczenia będą stopniowo zwiększane.

Minister pracy Yiannis Panayiotou zwrócił również uwagę na projekt ustawy, który dotyczy odpowiedzialności głównych wykonawców za nielegalną lub niezgłoszoną pracę wykonywaną przez ich podwykonawców. Projekt ustawy dotyczy sytuacji, w których osoby opuszczają miejsca pracy podczas inspekcji, aby utrudnić proces weryfikacji.

Oczekujemy, że dodatkowe narzędzia legislacyjne w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia naszych celów – powiedział Panayiotou.

Ponadto, aby ułatwić systematyczne zwalczanie nielegalnej i niezgłoszonej pracy, pracodawcy będą teraz mieli dostęp do zaktualizowanych informacji dotyczących statusu pobytu pracowników zagranicznych.

Nielegalna i niezgłoszona praca ma wielorakie negatywne skutki dla naszego kraju, a jej rosnąca tendencja wymaga pilnych i zdecydowanych działań – podsumował oświadczenie Panayiotou.

Tylko kto to wszystko będzie sprawdzał?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading