Trwa oficjalna wizyta Nikosa Christodoulidesa w Polsce

Prezydent Cypru spotkał się wczoraj z Andrzejem Dudą, Donaldem Tuskiem oraz Szymonem Hołownią

Cypryjską Parę Prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powitali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.
Prezydenci Polski i Cypru wyrazili nadzieję, że ich dzisiejsze spotkanie otworzy nowy rozdział w relacjach dwustronnych. Nikos Christodoulides składa oficjalną wizytę w Polsce.

Prezydenci Duda i Christodoulides rozmawiali w „cztery oczy”. W ich obecności podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie sportu i memorandum dotyczące ochrony własności intelektualnej.

Andrzej Duda podziękował cypryjskiemu przywódcy za to, że na Cyprze nieprzerwanie od 1965 roku działa polska misja archeologiczna. Przypomniał, że w czasie wizyty w Pafos w 2021 roku wraz z Pierwszą Dama mieli okazję zapoznać się z efektami prac archeologów. Podkreślił, że w ostatnich latach udało się doprowadzić do zakupu budynku, w którym swoją stałą siedzibę będzie miało Polskie Centrum Badawcze w Pafos. Jego oficjalna inauguracja odbędzie się w przyszłym roku.

Prezydent Nikos Christodoulides udał się następnie do Kancelarii Premiera gdzie rozmawiał z Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem.

Podczas rozmowy poruszono tematy relacji polsko-cypryjskich, wojny na Ukrainie, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz rozszerzenie UE i kwestiach związanych z migracją migracji.

Kolejnym punktem spotkania Prezydenta Cypru była rozmowa z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią

Podczas rozmowy poruszono tematy m.in. parlamentów Polski i Cypru oraz ich roli w społeczeństwie. Marszałek Sejmu podkreślił, że jego celem jest otwarcie Sejmu na obywateli, tak aby czuli się jego częścią. Następnie Szymon Hołownia przybliżył Nikosowi Christodoulidesowi strukturę polskiego parlamentu i opowiedział o władzy ustawodawczej w Polsce.

Rozmawiano także o czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i październikowych wyborach parlamentarnych, które były niepodważalnie frekwencyjnym sukcesem. Spotkanie było również okazją do omówienia obecnej sytuacji w Europie oraz współpracy międzynarodowej między oboma państwami. Marszałek Hołownia przypomniał, że w Sejmie funkcjonuje polsko-cypryjska grupa parlamentarna.

Dziś Prezydent Cypru odwiedzi Kraków.


Wykorzystano zdjęcia:
– Marka Borawskiego / KPRP
– Krystiana Maja / KPRM
– Piotra Molęckiego / Kancelaria Sejmu


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading