Góry Troodos uznawane są za królestwo przyrody oraz przygody i mogą dać nam wytchnienie od męczących, wysokich temperatur oraz gwaru panującego na wybrzeżu. Najwyższym szczytem pasma gór Troodos jest Olimpos, który wznosi się na 1952 m n.p.m. Jeśli widoczność jest wystarczająco dobra, ze szczytu Olimpos możemy podziwiać nawet krajobraz Turcji. Góry Troodos oddzielają wysokim pasmem północną i południową część wyspy Cypr.
Stanowią fantastyczne miejsce dla miłośników długich wędrówek po łagodnych graniach i zboczach porośniętych wonnymi lasami sosnowymi, podczas których podziwiać możemy krajobraz urozmaicony wodospadami. Wytyczonych jest tutaj wiele interesujących szlaków. Unikalna budowa geologiczna gór Troodos pozwala geologom na badanie dawnej płyty oceanicznej bez potrzeby zanurzania się do wody. Obszar ten jest uważany za jeden z najbogatszych na świecie, jeśli chodzi o wydobycie miedzi. Nazwa grecka wyspy „Kypros” sugeruje, iż można by nazwać ten szlachetny metal – cuprum.
Pasjonaci ptaków będą zachwyceni obserwowaniem rzadkiego i chronionego orła, sępa płowego lub kolorowego dudka a także słowika, którego śpiew sprawił, że noblista George Sepheris spędził bezsenną noc w jednym z położonych w górach kurortów o nazwie – Platres. O odrobinie szczęścia można natknąć się także na muflona cypryjskiego, który jest rodzajem dzikiej owcy. Muflon, który występuje tylko na wyspie, żyje na wolności w lasach zachodnich Gór Troodos i uważany jest za symbol krajowego przewoźnika wyspy Cypr.
Szlakiem Kaledońskim do innego wodospadu górskiego zwanego Wodospadem Kaledońskim. Jest on największym wodospadem na całej wyspie a jego wysokość wynosi 12 metrów.
Za wyjątkowo interesujący uważa się szlak prowadzący wzdłuż najpiękniejszych kościołów i klasztorów, z których 10 zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podziwiać tutaj możemy między innymi:
Najsłynniejszy Klasztor Kykkos jest zarazem najbogatszym oraz najbardziej wystawnym klasztorem na Cyprze. Klasztor, który jest poświęcony Panagia, wzniesiony jest na północnym-zachodzie od Troodos, w regionie Marathasa na szczycie góry o wysokości 1318 m n.p.m. W jego wnętrzu możemy podziwiać jedną z trzech ikon przypisywanych św.Łukaszowi Ewangeliście. Ta posrebrzana ikona przechowywana jest w kapliczce ze skorupy żółwia oraz macicy perłowej i ustawiona naprzeciwko ikonostasu. Jeśli chodzi o samą budowę tej chrześcijańskiej świątyni to prawdopodobnie zapoczątkował ją święty Paweł.
Kościoły, na które warto zwrócić tu uwagę pochodzą w większości z XI wieku. Przeważnie mają one wygląd prostych budowli, które skrywają we wnętrzach cenne freski oraz ikony.
Pierwszym kościołem na szlaku jest Agios Nikolaos tis Stegis, „Świętego Mikołaja z Dachu” i znajduje się on niedaleko miejscowości o nazwie Kakopetria. Pochodzący z XI wieku kościół całkowicie przyozdobiony jest malowidłami ściennymi a jeden z nich przedstawia Boże Narodzenie. Mieszczące się w nim freski pochodzą z wieków od XI do XVII. Budowla ta jest uważana za jeden z najbardziej interesujących kościołów bizantyjskich na wyspie.
Kolejnym ciekawym zabytkowym budykiem jest Klasztor Agios ionannis Lampadotis, pochodzący również z XI wieku. Wzniesiony został we wsi Kalopanagiotis, która obfituje w licznie występujące źródła siarkowe. Do całego kompleksu kościelnego zalicza się dwie cerkwie oraz kaplicę, w których podziwiać możemy piękne freski powstałe od XIII do XV wieku.
Następny na szlaku to położony w miejscowości Nikitari kościół Panagia Phorviotissa, który powstał w XII wieku. Zwiedzający mogą wewnątrz kościoła oglądać oryginalne freski, z których do najważniejszych zalicza się malowidło zatytułowane: „Chrystus chodzący po wodzie w otoczeniu aniołów”.
Kolejna, pochodząca z XII wieku Panagia tou Arakou jest również budowlą z jaskrawymi freskami. Kościół ten znajduje się we wsi Lagoutera. Kopuła kościoła przyozdobiona jest freskiem przedstawiającym Chrystusa jako władcę świata.
Panagia tou Moutoulla pochodząca z XII wieku stanowi przykład wcześniejszego stylu budowania kaplic bizantyjskich a jego charakterystycznymi cechami są znajdujące się wewnątrz oryginalne freski oraz drewniany dach. Kościół ten mieści się we wsi Moutoulass.
Kolejny na szlaku to XV wieczny, późnobizantyjski kościół Archangelos Michael. Położony jest on w słynącej z uprawy wiśni wsi Pedhoulas.
Natomiast XIII wieczny Timios Stavros to kościół położony we wsi Pelendria, w którym podziwiać możemy freski poświęcone tematyce Świętego Krzyża.
Następnym kościołem wartym uwagi jest pochodzący z XVI wieku, położony we wsi Galata – Panagia Podhithou. Budynek ten w przeszłości funkcjonował jako element kompleksu klasztornego. To co go wyróżnia to włosko-bizantyjskie freski.
Warto także zwiedzić pozostałe świątynie, które zachowały oryginalne freski: pochodzący z XV wieku, wzniesiony 3 km od wsi Platanistasa – Stavros Agiasmati oraz Agia Sotira tou Soteros wywodzący się z XVI wieku i położony we wsi Palaichori.
Zimowe opady śniegu pozwalają na jazdę na nartach.
Zostaw swój komentarz: