fbpx

Trędowaci w Larnace (cz. 3)

Kolonia trędowatych dziś i plany na budowę kampusu uniwersyteckiego

Niewielu z was wiedziało o istnieniu kolonii trędowatych, ani o tym że znajduje się ona tuż pod naszym nosem. Teren kolonii zostanie w przyszłości wykorzystany jako kampus Uniwersytetu Cypryjskiego.

Stara kolonia trędowatych, Ayios Charalambos, stanie się zewnętrznym kampusem,obejmie także park narodowy sąsiadujący ze słonym jeziorem.

Decyzja Rady Ministrów o zagospodarowaniu 46 akrów ziemi, mieszczącej się wzdłuż  Phaneromeni Road w Larnace i równolegle do ścieżki słonego jeziora, zostały już zgłoszone do omówienia.

Wiadomość ta spotkała się ze szczególnym zadowoleniem gminy Larnaca, Rady Turystyki w Larnace (LTB) i Izby Handlowej w Larnace

Prace w tym miejscu rozpoczną się za około dwa lata, a w kampusie znajdą się trzy wydziały uniwersytetu, którego główny kampus znajduje się w Nikozji; Instytut Badań Węglowodorów, Centrum Oceanografii i Wydział Inżynierii Chemicznej.

Zagospodarowanie terenu pozwala również na utworzenie parku narodowego, aby pokazać znaczenie słonego jeziora w Larnace, które jest znaczące dla ptaków wędrownych – w tym flamingów – i znajduje się na liście mokradeł Ramsar o znaczeniu międzynarodowym. Jest też wpisany w sieć Natura2000.

Burmistrz Larnaca, Andreas Louroutziatis powiedział o wiadomościach:

„To bardzo ważna decyzja, która stwarza odpowiednie warunki do umieszczenia Larnaki na mapie rozwoju wyspy po raz kolejny…
Projekty te znacząco przyczynią się do naszego głównego celu, jakim jest przywrócenie Larnace wzrostu gospodarczego i dobrobytu społecznego oraz uczynienie z niej miasta wybieranego przez młodych, specjalistów i rodziny ”.

Trąd jest chorobą zakaźną, która powoduje ciężkie, zniekształcające rany skóry i uszkodzenie nerwów w rękach i nogach, co jest obecnie rzadkością.

Pierwsza kolonia trędowatych na wyspie została zbudowana w rejonie Ayia Paraskevi w Nikozji, około 1808 roku i obejmowała kościół – Ayios Charalambos.

 W 1955 r. zamknięta kolonia Ayios Charalambos w Larnace została zbudowana specjalnie w zacisznym lesie, aby pomieścić cierpiących na trąd mieszkańców wyspy.

Pacjenci ośrodka sami wybudowali sobie lokum, cegła po cegle. Tylko tam mogli być bezpieczni i tworzyli swoją małą wspólnotę. 


Część pierwszą naszego tekstu znajdziecie tutaj, część druga znajduje się tutaj.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!