fbpx

Trędowaci w Larnace (cz. 1)

Skąd przybył trąd na Cypr?

Bardzo niedawno dowiedziałam się że w Larnace istniała kolonia trędowatych. Zgłębiłam zatem swą wiedzę w tym temacie i chciałabym się z nią podzielić. Materiał oparty jest na relacjach naocznych świadków i historyków, a artykuł stworzony został ze zlepków publikacji strony Tales of Cyprus. 

Otóż “z relacji naocznych świadków, pani Scott-Stevenson (1879) i dr. Heidenstam (1889)”  wynika ” jak ciężkie i brutalne było życie cypryjskiego trędowatego. Izolowani od rodziny i społeczności wielu Cypryjczyków, którzy zachorowali na tę chorobę, leczono w sposób nie tylko okrutny i brutalny, ale także nieludzki.”

“Trudno uwierzyć, że według wielu historyków Cypr był wolny od trądu aż do XVII wieku. Powszechnie uważa się, że chrześcijańscy pielgrzymi podróżujący z Palestyny ​​w pielgrzymce do klasztoru Trooditissa po raz pierwszy sprowadzili tę chorobę na Cypr pod koniec XVI wieku. Dr Heidenstam uważał, że klasztor w Trooditissa był rzeczywiście kolebką choroby, ponieważ kilku mnichów odnotowano jako pierwszych trędowatych na wyspie, tak jak później ich krewni, przyjaciele i słudzy.”

“W czasach osmańskich wygnani trędowaci często gromadzili się” i błagali “przed bramą Famagusta w Nikozji, ponieważ wielu turystów wchodziło lub opuszczało miasto przez tę bramę. Pasza lub ówczesny gubernator, oburzony i zirytowany obecnością… trędowatych przy bramie, nakazał, aby wszyscy zostali zabici. Na szczęście miły i współczujący miejscowy zaoferował założenie małej farmy na swojej posesji, aby pomieścić trędowatych około dwóch mil od Nikozji. Pasza zgodził się i Cypr miał pierwszą farmę trędowatych.”

“W czasie brytyjskiej okupacji farma trędowatych nadal istniała, ale niestety była tak źle zarządzana, że ​​wielu trędowatych uciekło i często znajdowano, jak beznadziejnie i desperacko wędrują po wyspie błagając o jedzenie i schronienie. Aby zachęcić biedne nieszczęsne dusze z powrotem do farmy trędowatych, rząd brytyjski zaproponował, że da im porcję chleba i około dwudziestu par (grosz) dziennie. Wokół farmy wzniesiono także ogrodzenie, aby je dodatkowo pomieścić.”

“Wielu Cypryjczyków uważało wówczas trąd za karę od Boga i wierzyło, że zadani zostali przeklęci, obłąkani, a zatem potępieni. Kiedy dr Heidenstam został powołany na stanowisko Głównego Lekarza Medycznego przez rząd brytyjski w 1882 r., spędził jedenaście lat badając przyczynę trądu na Cyprze i doszedł do wniosku, że choroba najprawdopodobniej rozprzestrzeniła się poprzez bliski i ciągły kontakt z zarażoną osobą. Stwierdził również, że chociaż zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie byli podatni na tę chorobę, wydawało się, że mniej muzułmanów” zostało dotkniętych. To oni dołożyli wszelkich starań, aby się odizolować. 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!