fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 34'C 🌥
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 35'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼
  • Limassol 34'C 🌥
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 35'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼

Trędowaci w Larnace (cz. 1)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Skąd przybył trąd na Cypr?

Bardzo niedawno dowiedziałam się że w Larnace istniała kolonia trędowatych. Zgłębiłam zatem swą wiedzę w tym temacie i chciałabym się z nią podzielić. Materiał oparty jest na relacjach naocznych świadków i historyków, a artykuł stworzony został ze zlepków publikacji strony Tales of Cyprus. 

Otóż “z relacji naocznych świadków, pani Scott-Stevenson (1879) i dr. Heidenstam (1889)”  wynika ” jak ciężkie i brutalne było życie cypryjskiego trędowatego. Izolowani od rodziny i społeczności wielu Cypryjczyków, którzy zachorowali na tę chorobę, leczono w sposób nie tylko okrutny i brutalny, ale także nieludzki.”

“Trudno uwierzyć, że według wielu historyków Cypr był wolny od trądu aż do XVII wieku. Powszechnie uważa się, że chrześcijańscy pielgrzymi podróżujący z Palestyny ​​w pielgrzymce do klasztoru Trooditissa po raz pierwszy sprowadzili tę chorobę na Cypr pod koniec XVI wieku. Dr Heidenstam uważał, że klasztor w Trooditissa był rzeczywiście kolebką choroby, ponieważ kilku mnichów odnotowano jako pierwszych trędowatych na wyspie, tak jak później ich krewni, przyjaciele i słudzy.”

“W czasach osmańskich wygnani trędowaci często gromadzili się” i błagali “przed bramą Famagusta w Nikozji, ponieważ wielu turystów wchodziło lub opuszczało miasto przez tę bramę. Pasza lub ówczesny gubernator, oburzony i zirytowany obecnością… trędowatych przy bramie, nakazał, aby wszyscy zostali zabici. Na szczęście miły i współczujący miejscowy zaoferował założenie małej farmy na swojej posesji, aby pomieścić trędowatych około dwóch mil od Nikozji. Pasza zgodził się i Cypr miał pierwszą farmę trędowatych.”

“W czasie brytyjskiej okupacji farma trędowatych nadal istniała, ale niestety była tak źle zarządzana, że ​​wielu trędowatych uciekło i często znajdowano, jak beznadziejnie i desperacko wędrują po wyspie błagając o jedzenie i schronienie. Aby zachęcić biedne nieszczęsne dusze z powrotem do farmy trędowatych, rząd brytyjski zaproponował, że da im porcję chleba i około dwudziestu par (grosz) dziennie. Wokół farmy wzniesiono także ogrodzenie, aby je dodatkowo pomieścić.”

“Wielu Cypryjczyków uważało wówczas trąd za karę od Boga i wierzyło, że zadani zostali przeklęci, obłąkani, a zatem potępieni. Kiedy dr Heidenstam został powołany na stanowisko Głównego Lekarza Medycznego przez rząd brytyjski w 1882 r., spędził jedenaście lat badając przyczynę trądu na Cyprze i doszedł do wniosku, że choroba najprawdopodobniej rozprzestrzeniła się poprzez bliski i ciągły kontakt z zarażoną osobą. Stwierdził również, że chociaż zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie byli podatni na tę chorobę, wydawało się, że mniej muzułmanów” zostało dotkniętych. To oni dołożyli wszelkich starań, aby się odizolować. 


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!