Tramwaje sposobem na korki?

Eksperci twierdzą, że korki uda się zmniejszyć dzięki rozbudowie komunikacji i uruchomieniu tramwajów.

Kwestia korków była dyskutowana na Komisji Transportu Domu, gdzie ustawodawcy wysłuchali urzędników ministerstwa transportu, gmin i policji. Posłom powiedziano, że zatory na drogach przeradzają się w jeden z największych problemów, z jakimi boryka się społeczeństwo na co dzień.

Zatory na drogach można początkowo złagodzić poprzez promowanie transportu zbiorowego – więcej pasów dla autobusów – a ostatecznie poprzez budowę systemu tramwajowego w Nikozji i Limassol.

Poseł opozycji Akel Yiannakis Gavriel powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że ruch uliczny w Nikozji to „plaga”.

„To plaga dotykająca tysiące ludzi”, powiedział, dodając, że rozwiązania istnieją i można je wdrożyć przy odpowiednim planowaniu, ale tego nie zrobiono.

Trzy miesiące przed końcem kadencji obecnego rządu, ponad dziewięć lat rządzenia krajem, wciąż są na etapie aktualizacji studium, które zostało wykonane w 2015 roku, aby rozwiązać problem ruchu.

Departament Robót Publicznych powiedział parlamentarzystom, że od 2019 r. w Nikozji i Limassol nastąpił znaczny wzrost ruchu pojazdów. Problem zaostrzył się w ostatnich latach szereg prac drogowych, które rozpoczęto mniej więcej w tym samym czasie, kierując i koncentrując tranzyt na określonych drogach.

Urzędnicy przedstawili kilka pomysłów mających na celu złagodzenie zatłoczenia miast, ale podkreślili, że sprawa powinna być rozpatrywana całościowo, a nie fragmentarycznie.

Jedna z propozycji dotyczy wprowadzenia elastycznego harmonogramu pracy urzędników służby cywilnej, aby nie wszyscy w tym samym czasie kończyli pracę. Drogi w Nikozji są szczególnie zakorkowane codziennie w godzinach od 15 do 16, kiedy urzędnicy państwowi masowo wracają do domu.

Trwa badanie dotyczące zmiennych godzin pracy w sektorze publicznym, po którym nastąpią konsultacje społeczne. Konkretne propozycje w tej sprawie powinny powstać za około dwa miesiące – powiedział urzędnik ministerstwa transportu.

Aristotelis Savva, koordynator badania zrównoważonej mobilności miejskiej, wymienił szereg krótkoterminowych rozwiązań – takich jak więcej pasów dla autobusów czy instalacja „inteligentnych” sygnalizacji świetlnej.

Burmistrz Nikozji, Constantinos Yiorkadjis, powiedział, że system tramwajowy byłby prawdziwym rozwiązaniem, zarówno dla stolicy, jak i dla Limassol.

Zauważył, że głównym celem jest zmniejszenie liczby prywatnych pojazdów w dowolnym momencie. Ale nie pomaga temu sposób, w jaki główne ośrodki miejskie na Cyprze mają tendencję do rozszerzania się na zewnątrz. Aby temu przeciwdziałać, planowanie miast powinno być skoncentrowane na osiągnięciu większej gęstości zaludnienia.

W notatce przygotowanej przed posiedzeniem komisji izby wydział urbanistyki i mieszkalnictwa (ministerstwo spraw wewnętrznych) zwrócił uwagę na plusy i minusy wprowadzenia tramwajów na obszarach o dużym zagęszczeniu. Chociaż nie jest przeciwny pomysłowi, wydział zwrócił uwagę na wysoki koszt takiego projektu infrastrukturalnego, a także na to, że zajmowałby sporo miejsca.

Departament sugeruje zatem, aby przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu systemu tramwajowego uwzględnić wszystkie związane z tym czynniki – konfigurację miejsc parkingowych dla samochodów, trasy autobusowe, ścieżki rowerowe, zachęty do korzystania z komunikacji zbiorowej oraz zniechęcenia do korzystania z prywatnych pojazdów.

O uruchomieniu tramwajów, budowaniu buspasów i parkingów połączonych z sieciami autobusowymi typu „parkuj i jedź” słyszymy od lat.

Niestety, tylko słyszymy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading