Tramwaje i pociągi na Cyprze?

Cypr wspiera rozwój sieci kolejowej w Europie i rozważa uruchomienie kolei oraz tramwajów na Cyprze

Kilka lat temu pisaliśmy o planach uruchomienia połączeń kolejowych na Cyprze w formie żartu na Prima Aprilis, okazuje się jednak, że Ministerstwo Transportu Cypru na poważnie rozważa uruchomienie kolei na Cyprze.

„Cypr wspiera europejskie inicjatywy na rzecz wzmocnienia roli kolei w transporcie towarów i osób, mimo że nie posiada jeszcze infrastruktury kolejowej” – powiedział minister transportu, komunikacji i robót Yiannis Karousos w swoim przemówieniu podczas spotkania ministrów transportu Unii Europejskiej. Minister zaznaczył, że uważa inicjatywę Shift2Rail, a także ewentualne podobne inicjatywy, które będą rozwijane w przyszłości, za szansę na sfinansowanie przyszłych planów Republiki Cypryjskiej.


„Pomimo braku jakiejkolwiek infrastruktury kolejowej Cypr przeprowadził szeroko zakrojone badania i zamierza, w przyszłości, wprowadzić tramwaje na gęsto zabudowane obszary miejskie oraz połączyć główne miasta koleją z portami i lotniskami wyspy” – powiedział


„Koszt realizacji powyższego projektu szacuje się na 1,2 miliarda euro, a finansowanie ze strony państwa na 50%” – powiedział Karousos, wyjaśniając, że rozważa realizację inicjatywy Shift2Rail, a także ewentualnych podobnych inicjatyw w przyszłości. „jako okazja do sfinansowania powyższych planów Republiki Cypryjskiej”.

Okazuje się więc, że do 2050 roku w miastach pojawią się tramwaje (bardzo poważnie ich zakup rozważa Nikozja) a także dojedziemy z największych miast wprost na lotniska.

Już nie możemy się doczekać.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!