fbpx

Polska trafi do grupy C?

Wszystkie dane epidemiologiczne wskazują na to, iż lada chwila Polska trafi do grupy C. Wczorajsza aktualizacji europejskiej mapy zachorowań już pokazuje Polskę na równi z takimi krajami jak Francja czy Hiszpania. Trudno się jednak dziwić, skoro tylko wczoraj, w Polsce potwierdzono 8099 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 91 osób, u których stwierdzono obecność SARS-CoV-2. Od soboty, 17 października, w strefie czerwonej znajdą się 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.

Przypomnijmy, że od wtorku obowiązuje ogólnoeuropejska mapa zagrożeń epidemiologicznych w podróży, poniżej widzicie opublikowaną wczoraj pierwszą z nich.


Obszary oznaczone następującymi kolorami:

  • zielony, jeśli 14-dniowy wskaźnik powiadomień jest niższy niż 25 przypadków na 100 000, a wskaźnik pozytywności testu poniżej 4%;
  • pomarańczowy, jeśli wskaźnik powiadomień z 14 dni jest niższy niż 50 przypadków na 100 000, ale wskaźnik pozytywności testu wynosi 4% lub więcej lub, jeśli wskaźnik powiadomień z 14 dni wynosi od 25 do 150 przypadków na 100 000, a wskaźnik pozytywności testu wynosi poniżej 4%;
  • czerwony, jeśli 14-dniowy wskaźnik powiadomień wynosi 50 przypadków na 100 000 lub więcej, a wskaźnik pozytywności testu wynosi 4% lub więcej lub jeśli 14-dniowy wskaźnik powiadomień jest wyższy niż 150 przypadków na 100 000;
  • szary, jeżeli nie ma wystarczających informacji lub jeżeli wskaźnik badania jest niższy niż 300 przypadków na 100 000.

Do państw członkowskich należy jednak decyzja, jakie środki zastosować wobec osób podróżujących z obszarów zagrożonych na ich terytoria. Oznacza to, że niektóre państwa członkowskie nie będą nakładać żadnych ograniczeń na podróżowanie po UE, podczas gdy inne mogą zdecydować o zastosowaniu pewnych środków, takich jak kwarantanna lub testy, wobec podróżnych przybywających z obszarów „pomarańczowych”, „czerwonych” lub „szarych”.

Od ponad tygodnia nie zebrał się specjalny komitet doradczy przy Ministrze Zdrowia, może nastąpić to w każdej chwili. Gdy tylko to nastąpi bezzwłocznie Was o tym poinformujemy.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!