Tonnerre przypłynął do Larnaki

Potężny francuski okręt desantowy Tonnerre (czyli po polsku Grom) zacumował w Larnace

Okręt wyruszył w nasz rejon tydzień temu, z informacji przekazanych przez francuski resort obrony wynika, że w naszym kierunku płynie także inny helikopterowiec Dixmunde.

Obecność francuskiego okrętu ma związek z rozwojem wydarzeń na Bliskim Wschodzie i podjętymi wysiłkami z jednej strony w zakresie transportu ludności cywilnej z Izraela i Libanu, ale także w celach związanych z monitorowaniem rozwoju sytuacji.

Philenews opublikował zdjęcia okrętu w Larnace:


Jak informuje francuski rząd misją okrętu jest wsparcie szpitali w Gazie. 

Przypomnijmy, że to nie jest jedyny okręt wojenny, który przypłynął w rejony Cypru od czasu wybuchu konfliktu w Izraelu. Stany Zjednoczone oddelegowały w nasz region dwa lotniskowce – największy na świecie USS Gerald R. Ford oraz USS Dwight D. Eisenhower – wraz z towarzyszącymi im morskimi grupami bojowymi. Wielka Brytania jako wsparcie dla Izraela przygotowała z kolei wielofunkcyjne okręty RFA Argus i RFA Lyme Bay.

Na obydwu cypryjskich lotniskach można zobaczyć także wojskowe samoloty typu CASA (między innymi z Kanady).

Na Cyprze Bundeswehra utworzyła sztab planowania i dowodzenia ewentualną operacją ewakuacyjną. Jak podaje portal DW działania te związane są z ewentualną ewakuacją obywateli RFN. 

„Na wyspie pozostają także w gotowości jednostki specjalne niemieckiej marynarki wojennej (KSM) z płetwonurkami bojowymi” – podaje DW. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading