fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼

To nie koniec sprawy seryjnego mordercy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Czy pamiętacie pierwszego seryjnego mordercę na Cyprze?, Nicosa Metaxasa? Choć mężczyzna w ekspresowym tempie został skazany na kilka dożywoci, to okazuje się że czynności związane ze sprawą nie zostały zakończone. 

Piętnastu policjantów zostanie oskarżonych o swoje postępowanie w sprawie szeregu przypadków zaginionych kobiet i dzieci, które później okazały się zamordowane przez seryjnego  Zostało to już potwierdzone przez Biuro Prokuratora Generalnego, a wznowienie śledztwa wynika z przeglądu sprawozdania niezależnego organu ds. dochodzenia w sprawie zarzutów i skarg przeciwko policji (IAIACAP) w tej sprawie. Biuro opublikowało we wtorek ogłoszenie, w którym informowano, że wydano wytyczne dotyczące ścigania 15 członków policji, w tym policjantów, sierżantów i oficerów.

Prokurator Generalny twierdzi, że prócz przestępstw dyscyplinarnych popełnionych przez członków policji, istnieją podstawy do podejrzeń, że przestępstwa zostały popełnione z powodu niewykonania obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną (CNA) Clerides powiedział, że wydano instrukcje dotyczące ścigania. Jednak szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione. Nie jest jasne, jak długo potrwa ten proces.

Lokalne media podały, że instrukcje Cleridesa różniły się nieznacznie od ustaleń IAIACAP (niezależny organ ds. skarg i dochodzeń w sprawie przeciwko policji), co do tego, ilu i których policjantów należy ścigać.

Jestem pewien, że dołożymy należytej staranności, zgodnie z instrukcjami Prokuratora Generalnego, a ostatecznym sędzią będą właściwe Sądy Republiki Cypryjskiej. Przypominam, że nikt nie jest konstytucyjnie winny, dopóki nie zostanie udowodnione inaczej – powiedział Minister Sprawiedliwości, Giorgos Savvides.

Kolejne kroki zostaną podjęte przez IAIACAP, który wezwie kolejno poszczególnych oficerów do złożenia zeznań. Zgodnie z tą procedurą raporty zostaną wysłane na policję w celu zarejestrowania w sądzie.

35-letni oficer armii, Nicos Metaxas, zabił pięć kobiet i dwoje dzieci w ciągu dwóch lat. Zabójstwa miały miejsce w kwietniu 2019 r., Po tym, jak ciało jednej z kobiet znaleziono w szybie kopalni w Mitsero. Do czerwca ubiegłego roku policja odnalazła szczątki ofiar w kopalni, w pobliskim jeziorze, na polu w pobliżu strzelnicy i nad innym jeziorem kilka kilometrów dalej.

Policja spotkała się z ostrą krytyką za rzekome niewłaściwe obchodzenie się z kobietami i dwiema dziewczynami, gdy zostały zgłoszone jako zaginione przez przyjaciół i rodziny, i nie potraktowanie ich poważnie.

Czy gdyby ktoś zareagował na zaginięcia kobiet, gdyby ktoś ich szukał, gdyby policja potraktowała sprawy jak należy, nie doszłoby to tej tragedii? Być może. Pomimo tej nauczki i totalnej porażki w sprawie zaginięć kobiet, na chwilę obecną zgłoszenia od osób proszących o pomoc też są często bagatelizowane. Może zamiast analizować przeszłość, odpowiednie jednostki powinny podjąć kroki by po raz kolejny nie powtórzyć takiego zaniedbania.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!