Tertziellouthkia produktem chronionym

Komisja Europejska zatwierdziła wpisanie tradycyjnego cypryjskiego produktu spożywczego Tertziellouthkia, rodzaju lokalnego makaronu, do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).

Komisja Europejska uznała, że ​​tradycyjny lokalny makaron uzyskał nowe chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) na Cyprze.

’Makaronia tis Smilas’ (dosłownie 'makaron na patyku’) lub 'Macaroni tou Sklinitziou’ oraz Tertziellouthkia ze względu na dziurkę, która pozostaje na środku po nawinięciu ciasta makaronowego na cienki patyk, to rodzaj ręcznie robionego suszonego makaronu, który powstaje przez zmieszanie wody z odrobiną soli i mąki z pszenicy durum lub innego rodzaju mąki z semoliną, solą i wodą.

Charakterystyka produktu jest wynikiem lokalnego know-how i doświadczenia producentów. W szczególności, specjalne narzędzie używane do przygotowywania makaronu ma ogromne znaczenie. Cienki trzonek w kształcie trzciny jest starannie wybierany – czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej.

Jak podano w oświadczeniu, kolejną umiejętnością niezbędną do produkcji tego makaronu jest umieszczenie go w koszykach suszących, tradycyjnie zwanych „paneria”, w taki sposób, aby makarony nie stykały się ze sobą.

Te smaczne makarony są często spożywane podczas świąt lub specjalnych wydarzeń. Ten konkretny rodzaj makaronu był jednym z dań specjalnie przygotowywanych na tradycyjnych cypryjskich weselach, które w przeszłości trwały tydzień i były zazwyczaj spożywane albo w niedzielę samego dnia ślubu, albo we wtorek po ślubie.

Według informacji dostępnych w lokalnych podręcznikach historii kulinarnej, ten konkretny rodzaj makaronu był zazwyczaj przygotowywany w letnich miesiącach nocą przez kobiety z rodziny, które wspólnie z przyjaciółkami spędzały czas na pogawędce.

Charakterystyczny, cienki makaron w kształcie cygara, z wyraźną dziurką pośrodku, zwykle gotowano w bulionie z kurczaka i podawano z dużą porcją tradycyjnych cypryjskich serów – halloumi lub anari.

W niektórych wioskach na wyspie miejscowi byli nieco bardziej odważni i we wsi Peristerona przygotowywali makaron w sosie pomidorowym z gołębiami, natomiast we wsi Lysi gotowali makaron w kształcie rurek w miodzie lub syropie z chleba świętojańskiego.

Nowa nazwa zostanie dodana do listy 1587 obecnie wymienionych produktów rolnych i spożywczych.

Cypr wpisał już na listę Loukoumi z Geroskipou, Pafitiko Loukaniko, Rose Sweets z Agros i kilka lokalnych produktów mięsnych z Pitsilias. W kolejce po czekają Agros Rose Water i ziemniaki Kokkinochoria „red soil”.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading